By using our service you accept the use of cookies.

Alf WALLANDER

1862–1914, Sweden

Also known as: AW

Name: WALLANDER
Birth: 1862, Sweden
Died: 1914, Sweden

Alf Wallander studied at the Art Academy and in Paris. He painted genre paintings often justified in pastel. He was also a craftsman and created many beautiful works of Rörstrand, furniture, gold and glass. He belonged to Prince Eugen\'s circle of friends and participated in exhibitions with Bruno Liljefors, Prinz Eugen and Oscar Bjorck. He was inspired by author Ellen Key.
Represented: National Museum in Stockholm, Gothenburg Art Museum, Prince Eugen Waldemarsudde, Hallwyl museum Thielska gallery, museum, Norrköping and Uppsala University Library.

Alf Wallander föddes i Stockholm 1862 och började redan som femtonåring vid Slöjdskolan för att året därpå inträda vid Konstakademien. Efter sex års studier bestämde han sig för att ge sig ut i Europa, till Paris, där han undervisades av Morot och Constant under ett par år. Tiden i den franska huvudstaden var fylld av glädjefull inspiration, här fanns goda kamrater och det arbetades flitigt i ateljén. Wallanders konst uppmärksammades och uppskattades väl under tiden i Paris, på Salongen erhöll han ett hedersomnämnade 1889 och samma år förärades han ett extra förstapris för en pastell på världsutställningen. Försäljningen var även den förtjänstfull, bland annat såldes en målning till museet i Minneapolis. 
Alf Wallander älskade blommor. Allt som oftast finner vi favoritmotivet inbäddat i konstnärens kompositioner.
Han hörde till prins Eugens krets av vänner och deltog i utställningar tillsammans med Bruno Liljefors, prins Eugen och Oscar Björck. Han inspirerades av författaren Ellen Key.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Prins Eugens Waldemarsudde, Hallwylska museum, Thielska galleriet, Norrköpings museum och Uppsala Universitetsbibliotek.

Fågelboet by Alf WALLANDER

Fågelboet

Price SEK 80,000 (€8,640)
Estimated SEK 60,000–80,000
Vas by Alf WALLANDER

Vas

Price SEK 3,000 (€339)
Estimated SEK 1,000
äppelblom by Alf WALLANDER

äppelblom (-07, -08)

Price SEK 70,000 (€8,078)
Estimated SEK 80,000
Barn Plockandes Ljung I Aftonrodnad by Alf WALLANDER

Barn Plockandes Ljung I Aftonrodnad (-90)

Price SEK 12,000 (€1,379)
Estimated SEK 15,000–20,000
I Sorg by Alf WALLANDER

I Sorg (Executed in 1892)

Price SEK 7,000 (€790)
Estimated SEK 10,000–12,000
Solnedgång - Dalarö by Alf WALLANDER

Solnedgång - Dalarö

Price SEK 8,500 (€939)
Estimated SEK 6,000–8,000
Vallmosluttning - Sydfrankrike by Alf WALLANDER

Vallmosluttning - Sydfrankrike

Price SEK 90,000 (€9,944)
Estimated SEK 100,000–120,000
Parisiskt Gatumotiv by Alf WALLANDER

Parisiskt Gatumotiv (-86)

Price SEK 1,600 (€174)
Estimated SEK 2,000–3,000
Julnatt - Motiv Från Ladugårdsgärde, Stockholm by Alf WALLANDER

Julnatt - Motiv Från Ladugårdsgärde, Stockholm (1895)

Price SEK 13,000 (€1,243)
Estimated SEK 10,000–12,000
Artillerigatan I Vinterskrud - Motiv Från Stockholm by Alf WALLANDER

Artillerigatan I Vinterskrud - Motiv Från Stockholm (1892)

Price SEK 9,000 (€848)
Estimated SEK 12,000–15,000
Barn På Blomsteräng - Högsommar by Alf WALLANDER

Barn På Blomsteräng - Högsommar (-92)

Price SEK 24,000 (€2,182)
Estimated SEK 25,000–30,000