By using our service you accept the use of cookies.

Anders KALLENBERG

1834–1902, Sweden

Also known as: Hansson

Name: Anders KALLENBERG
Birth: 1834, Sweden
Died: 1902, Sweden

Anders Kallenberg studied at the Art Academy in Stockholm. From 1867 he worked for Andreas Achenbach at the Academy in Dusseldorf, Paris and in Holland. He painted animals, usually sheep, and landscape.

Source: Art Signature Dictionary

Anders Kallenberg studerade vid Konstakademien i Stockholm. Från 1867 arbetade han för Andreas Achenbach vid Konstakademin i Düsseldorf, Paris och i Holland. Hans tidiga konstnärskap dominerades av en romantisk inriktning, men efter paristiden så inriktade han sig mer på att måla djur och landskap, ofta med slättmotiv och tung luft, men är mest känd för sina realistiskt målade djurtavlor, ofta får. Han har utfört teckningarna till planschverket, Halländska herrgårdar.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum.

Source: Art Signature Dictionary

Wid Bockholmssund by Anders KALLENBERG

Wid Bockholmssund (1863)

Price SEK 1,700 (€181)
Not sold
Estimated SEK 5,000
Kustlandskap by Anders KALLENBERG

Kustlandskap (1864)

Price SEK 6,500 (€717)
Estimated SEK 6,000–8,000
Landskap Med Vandrare by Anders KALLENBERG

Landskap Med Vandrare (1867)

Price SEK 3,200 (€354)
Estimated SEK 3,000
Gårdsexteriör Med Pickande Höns by Anders KALLENBERG

Gårdsexteriör Med Pickande Höns

Price SEK 6,200 (€745)
Estimated SEK 7,000
Ko I Bokskog by Anders KALLENBERG

Ko I Bokskog (1883)

Price SEK 7,700 (€889)
Estimated SEK 3,000
Landskap Med Bod by Anders KALLENBERG

Landskap Med Bod (1867)

Price SEK 5,700 (€644)
Estimated SEK 5,000
Fjordlandskap by Anders KALLENBERG

Fjordlandskap

Price SEK 4,200 (€475)
Estimated SEK 6,000
Landskap Med Bod by Anders KALLENBERG

Landskap Med Bod (1867)

Price SEK 2,200 (€246)
Not sold
Estimated SEK 5,000
Landskap Med Väg by Anders KALLENBERG

Landskap Med Väg

Price SEK 200 (€22)
Estimated SEK 1,200–1,500