By using our service you accept the use of cookies.

Anna BILLING

1849–1927, Sweden

Also known as: AB

Name: Anna, Svenborg BILLING
Birth: 1849, 28/5, Sweden
Died: 1927, 4/12, Sweden

Anna Billing studerade för sin far som var konstnären Tore Billing född 1817. Hon studerade även för August Malmström. Företog reor till Frankrike och studerade i Paris för blomstermålaren Georges Jeannin. Blomster och landskap blev hennes viktigaste motiv.

Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Stilleben Med Solfjäder by Anna BILLING

Stilleben Med Solfjäder (-79)

Price SEK 10,000 (€1,076)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sommarlandskap by Anna BILLING

Sommarlandskap (1925)

Price SEK 600 (€60)
Estimated SEK 1,000
Stilleben Med Blommor Och Frukter by Anna BILLING

Stilleben Med Blommor Och Frukter (1878)

Price SEK 700 (€70)
Estimated SEK 1,000