Anna SJÖDAHL
1934–2001, Sweden

Also known as: AS

Name Anna, Elisabeth SJÖDAHL
Birth 1934, Sweden
Died 2001, Sweden

Anna Sjödahl (1934-2001) blev tidigt en förgrundsgestalt för konstnärer med feministisk agenda, en konstnär som insisterade på att det personliga är politiskt. Det kunde handla om att gestalta ett dukat bord med kuvert i högblank hårdplast med 1960-talets karakteristiska industriella finish, eller berätta om familjen med 1970-talets realistiska och vardagsnära former. Under det sena 1990-talet lades scener och teman från antik grekisk mytologi till hennes berättelser. Anna Sjödahl var skulptör och ställde ut privata möblemang med barnkläder hängande ut ur lådor och spridda på golvet. Hon var också målare och gav Edvard Munchs Skriet en samtida tolkning. I verket Vår i Hallonbergen (1973) har den ångestridna gestalten med öppen mun flyttat in i en stockholmsk förortsmiljö med lätt igenkännbar ångest över familjelivets krav och stereotyper. Det här har idag en given plats bland protestrop från konstens värld, där något så vanligt som barn inte passar in.

Source: http://www.modernamuseet.se

By using our service you accept the use of cookies.
I accept cookies Privacy