By using our service you accept the use of cookies.

Annastina ALKMAN

1879–1971, Sweden

Also known as: Rydell

Name ALKMAN
Birth 1879
Died 1971

Annastina Alkman-Rydell hade en minnesutställning på Prins Eugens Waldemarsudde 1978. Hon har gjort en kopia av Josabeth Sjöbergs akvarell, Min första bostad. Salen hos Rydells 1938. Hon har författat och illustrerat sin bok När gräset var grönt. Minnen från ett oscariskt barndomshem, utgiven på Bonniers förlag i Stockholm, 1965.

Representerad:
Nationalmuseum, Carl Larssongården i Sunborn, samt i Stockholm Stads samlingar.

Kring Och Förbi Liljeholmen by Annastina ALKMAN

Kring Och Förbi Liljeholmen

Price SEK 500 (€51) Not sold
Estimated SEK 1,000