By using our service you accept the use of cookies.

Anshelm DAHL

1897–1964, Sweden

Also known as: Wiedh

Name: Johan, Anshelm, Valerian DAHL
Birth: 1897, 3/4, Sweden
Died: 1964

Anshelm Dahl (född Wiedh) var son till konstnären Leonard Wiedh. Han studerade för fadern, Carl Wilhelmson och för Frans Wilhelm Odelmark.
Han har målat mariner, ofta med motiv från Gullmarsfjorden, samt landskap, gärna med höststämning.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Höstlandskap by Anshelm DAHL

Höstlandskap

Price SEK 1,600 (€195)
Estimated SEK 2,000
Vintermotiv by Anshelm DAHL

Vintermotiv

Price SEK 1,500 (€167)
Estimated SEK 1,200
Vintermotiv by Anshelm DAHL

Vintermotiv (-21)

Price SEK 2,200 (€248)
Estimated SEK 1,000
Höstlandskap by Anshelm DAHL

Höstlandskap

Price SEK 1,700 (€187)
Estimated SEK 1,500

Insjölandskap

Price SEK 500 (€48)
Estimated SEK 1,200
Kustlandskap I Gryning by Anshelm DAHL

Kustlandskap I Gryning

Price SEK 1,800 (€177)
Estimated SEK 800–1,200