By using our service you accept the use of cookies.

August JERNBERG

1826–1896, Sweden/Germany

Also known as: AJ

Name: August JERNBERG
Birth: 1826, 16/9, Sweden
Died: 1896, 22/6, Germany

Konstnär, målare, tecknare. Flyttade i unga år till Stockholm och gick Hillska skolan. Visade stor konstnärstalang och utbildade sig vidare för bl.a. Pehr Berggren. 1843-1846 studerade han vid Konstakademiens princip- och modellskola och därpå i Paris, där han var Thomas Coutures elev 1847-1853. 1854 slog han sig ned i Düsseldorf och stannade där, men företog ett par kortare studieresor. Han målade först några bibliska motiv, Kristus utdriver växlarna från templet. Göteborgs Konstmuseum, men blev på 1860-talet en genre och även landskapsmålare. Bland de svenska Düsseldorfarna var han den främste koloristen. Några av hans fruktstilleben är målade i grågrön färg, som hör till det bästa på området. Han
var förimpressionist och en av de känsligaste koloristerna bland de svenska målarna i Düsseldorf.
1885, reser han i Skåne och målar kustlandskap från Kullen och Mölle.
Han blev ledamot av Svenska Konstakademien 1865, men tillhörde 1885 opponenterna. Han var dessutom ledamot av Konstakademien i Düsseldorf.
Representerad: i Nationalmuseum i Stockholm kan nämnas, Björndans 1865, Utsikt från Düsseldorf 1865. Den sönderslagna pipan, Westfaliskt bondgille, samt Stilleben. Göteborgs Konstmuseum finns Lånesökanden, En gryende talang, samt Stilleben, i Malmö Museum, samt på Stockholms högskola.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

En Gryende Talang by August JERNBERG

En Gryende Talang (c.1863)

Price SEK 15,000 (€1,614)
Estimated SEK 18,000–20,000
Frieriet by August JERNBERG

Frieriet (Executed in 1862)

Price SEK 18,000 (€2,031)
Estimated SEK 25,000–30,000
Flicka Med Blomsterkorg by August JERNBERG

Flicka Med Blomsterkorg

Price SEK 21,000 (€2,360)
Estimated SEK 12,000–15,000
Allmogeinteriör Med Figurer by August JERNBERG

Allmogeinteriör Med Figurer (-72)

Price SEK 5,000 (€564)
Estimated SEK 6,000
Porträtt Av Gosse by August JERNBERG

Porträtt Av Gosse (1857)

Price SEK 2,000 (€226)
Estimated SEK 5,000
Allmogeinteriör Med Pappa Och Baby by August JERNBERG

Allmogeinteriör Med Pappa Och Baby

Price SEK 17,500 (€1,939)
Estimated SEK 12,000
Dressyr by August JERNBERG

Dressyr

Price SEK 6,500 (€702)
Estimated SEK 10,000–12,000
I Konstnärens Ateljé by August JERNBERG

I Konstnärens Ateljé

Price SEK 14,000 (€1,568)
Estimated SEK 15,000–20,000
Köksinteriör Med Man Och Hund by August JERNBERG

Köksinteriör Med Man Och Hund (1869)

Price SEK 4,500 (€509)
Estimated SEK 6,000
Interiör Med Kvinnor Vid Köksbord by August JERNBERG

Interiör Med Kvinnor Vid Köksbord

Price SEK 22,000 (€2,413)
Estimated SEK 30,000–40,000
Stuginteriör - Tre Generationer by August JERNBERG

Stuginteriör - Tre Generationer (1972)

Price SEK 10,000 (€956)
Estimated SEK 10,000–12,000