By using our service you accept the use of cookies.

Axel FAHLCRANTZ

1851–1925, Sweden

Also known as: AF, AFZ

Name: Axel, Erik Valerius FAHLCRANTZ
Birth: 1851, 5/9, Sweden
Died: 1925, 14/11, Sweden

Axel Fahlcrantz var brorson till Axel Magnus Fahlcrantz. Studerade vid Konstakademien, först skulptur, sedan landskapsmåleri med P. Holm och Perséus som lärare.
Han målade landskap, ofta med vatten och oväder, dimma, skymning och månsken.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Insjömotiv by Axel FAHLCRANTZ

Insjömotiv

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 3,000

"träsket" - Insjö I Stockholm

Price SEK 1,300 (€156)
Not sold
Estimated SEK 3,000
Skymning by Axel FAHLCRANTZ

Skymning (1900)

Price SEK 3,000 (€289)
Estimated SEK 1,500
Skymningslandskap by Axel FAHLCRANTZ

Skymningslandskap

Price SEK 900 (€88)
Estimated SEK 1,200
Insjölandskap by Axel FAHLCRANTZ

Insjölandskap (1889)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 6,000–8,000

Eftermiddag (1902)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 6,000–8,000