By using our service you accept the use of cookies.

Axel FRIDELL

1894–1935, Sweden

Also known as: AF

Name: Axel FRIDELL
Birth: 1894, Sweden
Died: 1935

Axel Fridell studied at the Art School and in France, Italy and England. He is best known for his very skillful dry point engravings. The motives are often self-portraits, interiors with figures and landscapes depicting the Stockholm area or Falun. He also painted in oil.

Axel Fridell studerade på Konsthögskolan och i Frankrike, Italien och England. Han är främst känd för sina mycket skickligt utförda torrnålsgravyrer. Motiven är ofta självporträtt, interiörer med figurer samt landskap med motiv från Stockholmstrakten eller Falun. Han målade även i olja.


1913
Elev vid Carl Wilhelmsons målarskola, Stockholm.
1913-1916
Elev vid Konstakademien.
1914
Resa till Köpenhamn.
1917
Speciellt inbjuden till Konstakademiens elevutställning.
1918
Resor till Danmark och Norge.
1921
Resor till Tyskland, Italien och Österrike.
1922
I Falun hela året.
1923
Halvårslång vistelse i Paris. Därefter till Falun.
1925
Åter till Stockholm.
1926-1927
Nästan ettårig vistelse i London.
1927
Gift med Ingrid Starck (till 1933).
1928
Resa till Paris och Zürich.
1928-1929
Halvårslång vistelse i London och Sussex.
1930
Resa till Frankrike och Holland.
Separatutställning på Bukowskis Konsthandel, Stockholm.
1933-1934
Resor till London och Paris.

Sängkammarscen by Axel FRIDELL

Sängkammarscen (1915)

Price SEK 16,000 (€1,722)
Estimated SEK 12,000–15,000
Motiv Från Falun by Axel FRIDELL

Motiv Från Falun (1911)

Price SEK 5,200 (€554)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 6,000
Fem Gubbar Och En Liten Pojke by Axel FRIDELL

Fem Gubbar Och En Liten Pojke (-26)

Price SEK 9,000 (€993)
Estimated SEK 8,000–10,000
Systrarna (ingrid Och Brita)

Systrarna (ingrid Och Brita)", Zürich 1928. Iii Etat (1928)

Price EUR 36,000
Estimated EUR 6,000
Porträtt Av Konstnärskollegan Einar Forseth by Axel FRIDELL

Porträtt Av Konstnärskollegan Einar Forseth (1914)

Price SEK 275,000 (€32,010)
Estimated SEK 80,000–100,000
Herre Med Käpp Vid Kafébord by Axel FRIDELL

Herre Med Käpp Vid Kafébord (-15)

Price SEK 5,000 (€580)
Estimated SEK 6,000
Mr. Simmons by Axel FRIDELL

Mr. Simmons (1933)

Price SEK 96,000 (€10,243)
Estimated SEK 80,000–100,000
Porträtt Av Konstnärens Syster Elvira by Axel FRIDELL

Porträtt Av Konstnärens Syster Elvira (1913)

Price SEK 10,000 (€1,097)
Estimated SEK 10,000–12,000
Gustav Adolfs Torg by Axel FRIDELL

Gustav Adolfs Torg (1927)

Price SEK 10,000 (€1,045)
Estimated SEK 3,000–4,000
Självporträtt I Sportmössa Ii by Axel FRIDELL

Självporträtt I Sportmössa Ii (1933)

Price SEK 10,000 (€1,045)
Estimated SEK 4,000–5,000
Självporträtt Ix by Axel FRIDELL

Självporträtt Ix (1933)

Price SEK 2,800 (€293)
Estimated SEK 2,000–3,000
Göran Helsinges Gränd by Axel FRIDELL

Göran Helsinges Gränd (1932)

Price SEK 6,000 (€627)
Estimated SEK 3,000–4,000
Ingrid Xiii by Axel FRIDELL

Ingrid Xiii (1929)

Price SEK 11,000 (€1,150)
Estimated SEK 3,000–4,000
Dagmar by Axel FRIDELL

Dagmar (1928-29)

Price SEK 3,000 (€314)
Estimated SEK 3,000–4,000
Sittande Naken Flicka by Axel FRIDELL

Sittande Naken Flicka (1928-29)

Price SEK 3,800 (€397)
Estimated SEK 3,000–4,000
Självporträtt Vii by Axel FRIDELL

Självporträtt Vii (1927-28)

Price SEK 6,500 (€679)
Estimated SEK 3,000–4,000
Old Garden, Chelsea by Axel FRIDELL

Old Garden, Chelsea (1927)

Price SEK 5,500 (€575)
Estimated SEK 3,000–4,000
Hyde Park by Axel FRIDELL

Hyde Park (1926)

Price SEK 11,000 (€1,150)
Estimated SEK 2,000–3,000
Gatflickan by Axel FRIDELL

Gatflickan (1913)

Price SEK 6,000 (€627)
Estimated SEK 6,000–8,000
Mr. Simmons (tidningsläsaren) by Axel FRIDELL

Mr. Simmons (tidningsläsaren) (1933)

Price SEK 100,000 (€10,453)
Estimated SEK 80,000–100,000
Flickan I Fönstret by Axel FRIDELL

Flickan I Fönstret (1930)

Price SEK 4,200 (€439)
Estimated SEK 4,000–6,000
Cheyne Walk (chelsea Embankment) by Axel FRIDELL

Cheyne Walk (chelsea Embankment) (1927)

Price SEK 4,500 (€470)
Estimated SEK 4,000–6,000
Porträtt Av Konstnärskollegan Einar Forseth by Axel FRIDELL

Porträtt Av Konstnärskollegan Einar Forseth (1915)

Price SEK 190,000 (€19,777)
Estimated SEK 20,000–25,000
Fru Maj Alinder by Axel FRIDELL

Fru Maj Alinder

Price SEK 2,500 (€257)
Estimated SEK 2,000
Studie Av Manlig Modell by Axel FRIDELL

Studie Av Manlig Modell (-14)

Price SEK 2,500 (€250)
Not sold
Estimated SEK 8,000
Albert Bridge And Cadogan Pier, London 1927 by Axel FRIDELL

Albert Bridge And Cadogan Pier, London 1927 (1927)

Price SEK 1,900 (€186)
Estimated SEK 1,200
Dam Och Herre Vid Restaurangbord by Axel FRIDELL

Dam Och Herre Vid Restaurangbord (1918)

Price SEK 160,000 (€15,304)
Estimated SEK 45,000–50,000
Ung Kvinna I Päls (fru Ingrid Fridell) by Axel FRIDELL

Ung Kvinna I Päls (fru Ingrid Fridell) (1929)

Price SEK 1,600 (€157)
Estimated SEK 1,000
Läsande Gentleman by Axel FRIDELL

Läsande Gentleman (1921)

Price SEK 2,000 (€178)
Estimated SEK 4,000–5,000
Tre Berusade Män by Axel FRIDELL

Tre Berusade Män

Price SEK 8,500 (€758)
Estimated SEK 10,000–12,000