By using our service you accept the use of cookies.

Birger LINDBERG

1901–1991, Sweden

Also known as: BL

Name: Birger LINDBERG
Birth: 1901, Sweden
Died: 1991

Birger Lindberg studerade vid Slöjdföreningens skola och på Valand i Göteborg. Han tecknade till olika tidningar i Göteborg och har även målat impressionistiskt inspirerade porträtt och figurmotiv.

Representerad:
Göteborgs Konstmuseum, museum i Kalmar, Tessin, Gävle och Växjö.

Source: Art Signature Dictionary