By using our service you accept the use of cookies.
Bo LÖFGREN

Bo LÖFGREN

1936, Sweden

Also known as: BL

Name Bo LÖFGREN
Birth 1936, Sweden

BO LÖFGREN, Biografi

Nedanstående är hämtat från: http://www.bolofgren.se/
Bo Löfgren, bosatt i Stockholm med ateljé på Mariaberget, har under större delen av sitt vuxna liv arbetat med bild och form. Yrkeslivet dominerades i början av kreativa och administrativa uppgifter, i en roll som vd i Sverige för internationella reklamföretag med säte i New York respektive Paris. På nittiotalet skedde övergången till konstnärlig verksamhet på heltid.
Dessförinnan hade konstnärligt arbete på ett parallellt spår sedan ett tiotal år lett till utställningar av måleri i Visby /Galleri Hos Oss, Västerås/Bild och Form och Stockholm/Galleri 28.
Intresset för skulptur utvecklades under stenhuggarutbildning i konsthögskolan Valands regi och tog sedan stor plats i verksamheten.
Bo Löfgren är medlem i Skulptörförbundet och Värmlands Konstnärsförbund.

Sammanfattning av formella kommentarer
"Bo Löfgren är en målare och skulptör som ständigt prövar olika metoder och material. Målningarna är i olja, akryl eller blandteknik.
Skulpturerna är gjorda av sten, brons, järn och tenn. Stenen är granit, kalksten, sandsten och kyanitkvartsit, en sällsynt bergart med blågrön färgton.
De flesta av bronserna är gjutna i Sverige, några i Thailand och Estland.
Ibland kombineras materialen, och resultaten rör sig på en skala från strikta former till de uttryck i mänskliga relationer, som är ett av Bo Löfgrens kännetecken.
Även fysiskt är spännvidden i hans produktion avsevärd. Skulpturerna kan variera från små bronser på ett kilo till en skulptur i finsk Näs-granit på sex ton.
Associationer och ordsammanställningar, som ger sig till känna när man ser Bo Löfgrens konstnärskap, handlar ofta om tvåsamhet i dess olika skepnader, om tudelning, öppningar och irrgångar, ibland med en lekfull accent, i miljöer som inte alltid är inom räckhåll för identifiering."

Separatutställningar:
1992 Konstfrämjandet, Stockholm
1997 Utställningssalongen, Stockholm
1998 Galleri Art Diana, Helsingfors
2000 Väsby konsthall (skulptur)
2001 Södra Galleriet, Stockholm
2003 Katrineholms konsthall (skulptur)
Grünewald-villan, Saltsjöbaden
2004 Södra Galleriet, Stockholm
2005 Konstfrämjandet, Karlstad
2007 Karby Gård, Täby (skulptur)
Galleri Curt Friman, Vadstena
2008 KONSTOCHFOLK, Stockholm
2009 Lidingö Konsthall/ Lidingö Stadshus
(skulptur)
Galleri Curt Friman
2011 KONSTOCHFOLK, Stockholm
Samlingsutställningar:
1999 Värmlands museum
2002 Stockholm Art Fair
2003 Stockholm Art Fair
2005 Väsby Konsthall, Friendship IV
2006 Värmlands museum, höstsalongen
2008 Karby Gård, Täby
2013 Borlänge konsthall

Offentliga inköp, bland andra:
Gotlands kulturnämnd
Västmanlands läns landsting
Kulturen i Uppsala
Söderleds stadsdelsförvaltning
Stockholms läns landsting
Östergötlands läns landsting
Katrineholms stad
----------------------------------

Nedanstående är hämtat från: www.konstochfolk.se
Bo Löfgrens ständiga experimentlusta ger spänning åt hans konstnärskap. Parallellt med måleri på duk utforskar han olika stenarters och metallers inneboende möjligheter.Han har utfört alltifrån monumentala konstverk till små intima bronser. Man kan med lätthet se att de olika teknikerna korsbefruktar varandra. Det hela handlar om flykt och närmanden, öppningar och irrgångar. Med en lyrisk klang som ljuder i såväl dur som moll skildrar Löfgren människans behov av närhet och avstånd, i miljöer som inte alltid är inom räckhåll för identifiering.
Bakgrund:
Arbetade från början med grafisk formgivning
1988: Konsthögskolan Valands stenhuggarutbildning sammanföll med konstnärlig verksamhet på heltid.
Han har utfört alltifrån monumentala konstverk till små intima bronser. Man kan med lätthet se att de olika teknikerna korsbefruktar varandra. Det hela handlar om flykt och närmanden, öppningar och irrgångar. Med en lyrisk klang som ljuder i såväl dur som moll skildrar Löfgren människans behov av närhet och avstånd, i miljöer som inte alltid är inom räckhåll för identifiering.
Utställningar:
Konstfrämjandet, Stockholm, 1992
Utställningssalongen 13, Stockholm, 1997
Galleri Art Diana, Helsingfors 1998
Samlingsutställning Värmlands museum 1999
Slottet i Partille 2000
Väsby konsthall 2000
Södra Galleriet, Stockholm, 2001, 2004
Saltsjöateljén, Grünevaldsvillan, Saltsjöbaden 2003
Katrineholms Konsthall 2003
Utsmyckningar:
LO/TCO-huset, Bryssel
Gröna Lund, Stockholm
Enköpings lasarett
Offentliga inköp:
Stockholms läns landsting
Kulturen i Uppsala
Söderleds stadsdelsförvaltning
Västmanlands läns landsting
Östergötlands läns landsting
Gotlands kulturnämnd

Figurer, Två Stycken by Bo LÖFGREN

Figurer, Två Stycken

Price SEK 1,600 (€169)
Estimated SEK 1,000–1,500
Liten Vadare by Bo LÖFGREN

Liten Vadare

Price SEK 1,400 (€161)
Estimated SEK 2,500