By using our service you accept the use of cookies.

Bo TRANKELL

1942, Sweden

Also known as: BT

Name Bo TRANKELL
Birth 1942, Sweden

Bo Trankell studerade vid Konstakademien och har deltagit i Unga Tecknare, Stockholmssalongen och Grafiktriennalen.
Representerad: Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Nationalmuseum i Stockholm, samt i Norrköping och Borås.

Source: Internet

Motiv Från Söder by Bo TRANKELL

Motiv Från Söder

Price SEK 3,600 (€380)
Estimated SEK 4,000–5,000
Man I Landskap by Bo TRANKELL

Man I Landskap

Price SEK 4,401 (€497)
Estimated SEK 3,000
Stilleben by Bo TRANKELL

Stilleben (Executed in 1990's)

Price SEK 12,000 (€1,398)
Estimated SEK 12,000–15,000
Stormen by Bo TRANKELL

Stormen

Price SEK 15,000 (€1,737)
Estimated SEK 15,000–20,000
Komposition by Bo TRANKELL

Komposition

Price SEK 3,000 (€327)
Estimated SEK 2,000
(2) Kompositioner by Bo TRANKELL

(2) Kompositioner

Price SEK 700 (€76)
Estimated SEK 1,500
Tower by Bo TRANKELL

Tower

Price SEK 6,500 (€645)
Estimated SEK 6,000
Utsikt Nedför En Trappa by Bo TRANKELL

Utsikt Nedför En Trappa

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 4,000