By using our service you accept the use of cookies.

Carl Bernhard BERGLUND

1898–1991, Sweden

Also known as: CAB

Name Carl Bernhard BERGLUND
Birth 1898, Sweden
Died 1991

Carl Bernhard Berglund studerade hos Carl Wilhelmson. Han har målat porträtt, samt interiörer och arbetat med träsnitt med motiv från kyrkor i Dalarna.

(2) Landskap, Dalarna by Carl Bernhard BERGLUND

(2) Landskap, Dalarna (-46)

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 1,000
Landskap Med Byväg, Dalarna by Carl Bernhard BERGLUND

Landskap Med Byväg, Dalarna

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 1,000