By using our service you accept the use of cookies.
Helge ARTELIUS

Helge ARTELIUS

1895–1989, Sweden

Also known as: HA

Name: Helge, Andreas ARTELIUS
Birth: 1895, 28/10, Sweden
Died: 1989

helge Artelius studerade vid Högre Konstindustriella skolan, senare Konsthögskolan med Oscar Björck som lärare. Han har huvudskligen illustrerat böcker och tidskrifter men även målat stilleben i olja, tempera och akvarell.

Bar I Fönster I Juletid by Helge ARTELIUS

Bar I Fönster I Juletid

Price SEK 2,200 (€254)
Estimated SEK 4,000
Julgröten Tilllagas by Helge ARTELIUS

Julgröten Tilllagas

Price SEK 8,000 (€973)
Estimated SEK 10,000
Adventsljusstaken by Helge ARTELIUS

Adventsljusstaken

Price SEK 4,000 (€486)
Estimated SEK 5,000
Familjeidyll by Helge ARTELIUS

Familjeidyll

Price SEK 650 (€74)
Estimated SEK 1,500
Samefamilj by Helge ARTELIUS

Samefamilj

Price SEK 950 (€106)
Estimated SEK 1,200
Stilleben by Helge ARTELIUS

Stilleben (1923)

Price SEK 1,600 (€153)
Estimated SEK 1,200