By using our service you accept the use of cookies.

Carl BRANDT

1852–1930, Sweden

Also known as: CB

Name: Carl BRANDT
Birth: 1852, Sweden
Died: 1930

Carl Brandt began to craft painting apprenticeship. Undertook missions abroad, including USA. In Sweden he painted, very productive, oils, watercolors and pastels of landscapes, many of them were winter motifs.

Source: Art Signature Dictionary

Carl Brandt började som hantverksmålarelärling. Företog resor utomlands bl.a. USA. I Sverige målade han, mycket produktivt, oljor, akvareller och pasteller med landskapsmotiv många av dem var vintermotiv.

Source: Art Signature Dictionary

Skeppargatan by Carl BRANDT

Skeppargatan (1911)

Price SEK 5,200 (€556)
Estimated SEK 7,000
Vinterlandskap by Carl BRANDT

Vinterlandskap (1916)

Price SEK 6,200 (€699)
Estimated SEK 10,000
Norrländskt Vinterlandskap by Carl BRANDT

Norrländskt Vinterlandskap (1927)

Price SEK 8,000 (€893)
Estimated SEK 12,000–15,000
Vinterlandskap Med å by Carl BRANDT

Vinterlandskap Med å (1904)

Price SEK 7,000 (€791)
Estimated SEK 8,000
Vinterlandskap Vid Sjö, by Carl BRANDT

Vinterlandskap Vid Sjö,

Price SEK 5,500 (€594)
Estimated SEK 3,000
älgar I Vinterlandskap by Carl BRANDT

älgar I Vinterlandskap (1900)

Price SEK 13,000 (€1,353)
Estimated SEK 18,000–20,000
Vinterlandskap - åre by Carl BRANDT

Vinterlandskap - åre

Price SEK 55,000 (€5,261)
Estimated SEK 15,000–20,000
Norrländskt Vinterlandskap - Motiv Från Kiruna by Carl BRANDT

Norrländskt Vinterlandskap - Motiv Från Kiruna (1915)

Price SEK 19,000 (€1,817)
Estimated SEK 15,000–18,000

Fjällandskap Med Insjö

Price SEK 3,000 (€289)
Estimated SEK 5,000

Vid älven (1911)

Price SEK 3,700 (€357)
Estimated SEK 3,000

Fjällandskap Med Insjö

Price SEK 3,000 (€289)
Estimated SEK 5,000
Vinterlandskap by Carl BRANDT

Vinterlandskap

Price SEK 7,500 (€723)
Estimated SEK 8,000

Ommarlandskap Vid Siljan

Price SEK 6,500 (€638)
Estimated SEK 8,000–10,000

Vinterlandskap Med Stuga

Price SEK 5,000 (€490)
Estimated SEK 5,000–7,000

Landskap (1902)

Price SEK 900 (€89)
Estimated SEK 1,000
Kustlandskap Med Båtar Och Byggnader Vid Brygga by Carl BRANDT

Kustlandskap Med Båtar Och Byggnader Vid Brygga

Price SEK 3,000 (€297)
Estimated SEK 4,000

Vinterlandskap

Price SEK 1,600 (€159)
Estimated SEK 2,000
Vinterlandskap by Carl BRANDT

Vinterlandskap (1922)

Price SEK 9,600 (€942)
Estimated SEK 12,000–15,000

Vinterlandskap

Price SEK 4,500 (€442)
Estimated SEK 8,000–10,000

Parklandskap Med Figurer (1915)

Price SEK 10,000 (€981)
Estimated SEK 15,000–18,000
Fjällandskap by Carl BRANDT

Fjällandskap (1906)

Price SEK 1,700 (€169)
Estimated SEK 1,500
Norrländskt Vinterlandskap Med åreskutan I Fonden by Carl BRANDT

Norrländskt Vinterlandskap Med åreskutan I Fonden (1921)

Price SEK 22,000 (€2,074)
Estimated SEK 12,000–15,000
Insjölandskap Med Stuga by Carl BRANDT

Insjölandskap Med Stuga (1901)

Price SEK 1,600 (€160)
Estimated SEK 2,500