By using our service you accept the use of cookies.

Carl MAGNUS

1943, Sweden

Also known as: CM

Name: Carl MAGNUS
Birth: 1943, Sweden
Lived & Active In: Lund, Sweden

Carl Magnus debuterade som 20-åring på Höstsalongen i Halmstad.
Han målade under 60-talet kraftfulla målningar i klara färger men under 70-talet dämpades färgskalan och han intresserade sig för rumsförskjutningar och använde trappan som huvudmotiv. Under 80-talet har han arbetat vidare med andra arkitektoniska motiv och sakrala symboler, ofta i akvarellteknik, som pyramider och obelisker.
Han var gästprofessor på Hochschule der Künste i Berlin 1981, samt huvudlärare i skulptur på Valands Konsthögskola i Göteborg 1985.

Offentlig utsmyckning:
Vattensnäcka i Trädgårdsföreningen, Göteborg, Eskalerad trappa, Volvo, Göteborg, Vattenkatedral på Västra stationstorget, Lund Bon Voyage, Kungstorget, Helsingborg, Råmärke, Slottet, Halmstad.

Representerad:
Moderna Muséet, Nationalmuseum i Stockholm, Nordjyllands Kunstmuseum i Aalborg, samt muséer, i Göteborg, Lund och i Europa.
1991-1996, Professor i måleri på Konstakademin i Stockholm. 1995- 1996, ledamot i Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm.
Medlemskap: i konstnärssammanslutningen Grönningen, Köpenhamn 1982. Carlsbergsfonden i Köpenhamn, Hallands konstförening.

Source: Internet

Composition by Carl MAGNUS

Composition (-64)

Price SEK 2,200 (€249)
Estimated SEK 4,000
Drakabygget Ii (hyllning Till Klee) by Carl MAGNUS

Drakabygget Ii (hyllning Till Klee) (-65)

Price SEK 6,000 (€681)
Estimated SEK 8,000–10,000
Komposition by Carl MAGNUS

Komposition (-83)

Price SEK 450 (€50)
Estimated SEK 1,000
Skulptur by Carl MAGNUS

Skulptur (-89)

Price SEK 3,500 (€383)
Estimated SEK 4,000
Mindre Ytliga Repor by Carl MAGNUS

Mindre Ytliga Repor (-68)

Price SEK 2,400 (€269)
Estimated SEK 2,000
Förförare by Carl MAGNUS

Förförare (1966)

Price SEK 3,200 (€319)
Estimated SEK 4,000
Förarnas Morgonstund by Carl MAGNUS

Förarnas Morgonstund (1966)

Price SEK 4,000 (€391)
Estimated SEK 4,000
Untitled by Carl MAGNUS

Untitled (1983/84)

Price SEK 4,800 (€463)
Estimated SEK 3,000
Untitled by Carl MAGNUS

Untitled (1987)

Price SEK 3,500 (€349)
Estimated SEK 3,000