By using our service you accept the use of cookies.

Christian ERIKSSON

1858–1935, Sweden

Also known as: CE, CHRER

Name Christian ERIKSSON
Birth 1858, Sweden
Died 1935, Sweden

Christian Eriksson studied at the Technical School in Stockholm, Hamburg and later in Paris for Falguiére, at the Ecole des Beaux-Art.
Public art: Göteborg Museum of Art, National Museum in Stockholm, Royal Opera, Stockholm City Hall in Stockholm, Göteborg Museum of Art, Kiruna Church.

Source: Art Signature Dictionary

Christian Eriksson biografi:

Christian Eriksson studerade vid Tekniska skolan i Stockholm, senare i Hamburg och i Paris för Falguiére, på Ecole des Beaux-Art.
Offentlig utsmyckning:
Göteborgs Konstmuseum, Nationalmuseum i Stockholm, Operan, Stockholm, Stadshuset i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Kiruna kyrka.
Källa: Internet.
----------------
Christian Eriksson var en svensk skulptör född i Arvika. Han utbildade sig till ornamentbildhuggare vid Tekniska skolan i Stockholm, möbelarkitekt i Hamburg och skulptör på Ecole des Beaux-Art i Paris. Eriksson har skapat en mängd offentliga utsmyckningar i Stockholm, exempelvis statyn "Engelbrekt" utanför Stadshuset och fasaden på Dramaten.
Litteratur: Helge Kjellin, "Christian Eriksson 1858-1935", SAK, 1953, motivet omnämnt sid 177-178, jfr avbildningar av andra versioner sid 178-179.
Källa: www.bukowskis.com

Source: Art Signature Dictionary

Bågspännaren by Christian ERIKSSON

Bågspännaren (1915)

Price SEK 3,200 (€345)
Estimated SEK 1,500
Sittande Lapp by Christian ERIKSSON

Sittande Lapp (1909)

Price SEK 14,700 (€1,653) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 12,000–15,000
Sittande Lapp by Christian ERIKSSON

Sittande Lapp (1909)

Price SEK 12,600 (€1,462)
Estimated SEK 12,000
Porträtt Av Faure by Christian ERIKSSON

Porträtt Av Faure

Price SEK 5,200 (€588)
Estimated SEK 800
Sittande Same by Christian ERIKSSON

Sittande Same (1900)

Price SEK 13,000 (€1,430)
Estimated SEK 15,000
Dörrhandtag by Christian ERIKSSON

Dörrhandtag

Price SEK 6,800 (€747)
Estimated SEK 2,000
Sameförfattaren Johan Thuuri by Christian ERIKSSON

Sameförfattaren Johan Thuuri

Price SEK 22,000 (€2,456)
Estimated SEK 12,000–15,000
Sittande Lapp by Christian ERIKSSON

Sittande Lapp (1902)

Price SEK 8,400 (€950)
Estimated SEK 10,000
Elof - Stående Liten Gosse by Christian ERIKSSON

Elof - Stående Liten Gosse (1901)

Price SEK 12,000 (€1,316)
Estimated SEK 12,000–15,000
Elof - Stående Liten Gosse by Christian ERIKSSON

Elof - Stående Liten Gosse (1901)

Price SEK 25,000 (€2,602)
Estimated SEK 12,000–15,000
Elefant by Christian ERIKSSON

Elefant

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 1,000
Bergatrollet Rövar Barn by Christian ERIKSSON

Bergatrollet Rövar Barn

Price SEK 800 (€78)
Estimated SEK 1,000–1,500