By using our service you accept the use of cookies.

Edvin OLLERS

1888–1959, Sweden

Also known as: EO, Olsson

Name: Edvin OLLERS
Birth: 1888, 28/3, Sweden
Died: 1959, 2/12, Sweden

Edvin Ollers, ursprungligen Olsson, var en konstindustriell formgivare och målare, som hör till den svenska glaskonstens förnyare. Ollers studerade vid Konstindustriskolan i Stockholm och på Konsthögskolan Valand i Göteborg. 1917 anställdes han vid Kosta, där han med inspiration av medeltida glas formgav hyttarbetade glas, som skålar, kannor, terriner och vinglas, i främst grön- eller blåtonad glasmassa. Året därpå övergick Ollers till Reijmyre, där han framställde samma typer av glas, och fortsatte 1926 till Elme glasbruk, för vilket han ritade föremål med slipad dekor i sval 20-talsklassicism. Omkring 1930 var Ollers verksam vid Limmared, för att 1931 återgå till Kosta. Ollers har även arbetat vid Alsterfors, Åfors och Ekenäs glasbruk, samt ritat konst- och brukskeramik för Upsala-Ekeby, tecknat förlagor till tenn- och silverarbeten, samt komponerat bokband.
Offentlig utsmyckning:
Altartavla i Jakobs kyrkas gravkapell, Stockholm, altartavlan i Hyltebruks stenkyrka, al seccomålning i Katarinakyrkan i Stockholm, samt gjort kartonger till arbeten i glas, fajans, silver och tenn.
Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Östersund, Västerås, Uddevalla, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn och Rhösska muséet.

Source: http://www.bukowskismarket.com

S:t Antonio Vid Fiesole by Edvin OLLERS

S:t Antonio Vid Fiesole (1913)

Price SEK 4,400 (€465)
Estimated SEK 2,500
Blomsterstilleben by Edvin OLLERS

Blomsterstilleben (1949)

Price SEK 3,400 (€386)
Estimated SEK 2,000
Jardinière Samt Ljusstakar Ett Par by Edvin OLLERS

Jardinière Samt Ljusstakar Ett Par (Executed 1936)

Price SEK 3,000 (€337)
Estimated SEK 3,000–4,000
S:t Antonio Vid Fiesole by Edvin OLLERS

S:t Antonio Vid Fiesole (1905)

Price SEK 1,900 (€209)
Estimated SEK 2,500
Stilleben Med Afrikansk Mask by Edvin OLLERS

Stilleben Med Afrikansk Mask (1940)

Price SEK 1,200 (€132)
Estimated SEK 1,500
Kustlandskap by Edvin OLLERS

Kustlandskap (1927)

Price SEK 1,200 (€136)
Estimated SEK 2,500
Motiv Från Venedig by Edvin OLLERS

Motiv Från Venedig (1957)

Price SEK 1,500 (€147)
Estimated SEK 2,000

Bergigt Landskap (1935)

Price SEK 500 (€48)
Estimated SEK 2,000

Stilleben (1944)

Price SEK 900 (€87)
Estimated SEK 1,000

Nakenakt (1953)

Price SEK 1,500 (€146)
Estimated SEK 1,500

Landskap (1958)

Price SEK 1,200 (€119)
Estimated SEK 1,000

Stadsbild (1947)

Price SEK 1,200 (€119)
Estimated SEK 1,500
San Gimigiano by Edvin OLLERS

San Gimigiano (1952)

Price SEK 1,500 (€147)
Estimated SEK 1,000
Sydländskt Landskap by Edvin OLLERS

Sydländskt Landskap (1913)

Price SEK 16,500 (€1,542)
Estimated SEK 12,000–15,000