By using our service you accept the use of cookies.

Elias MARTIN

1739–1818, Sweden

Also known as: EM

Name Elias MARTIN
Birth 1739, Sweden
Died 1818, Sweden

Elias Martin studerade för ämbetsmålaren F. G. Schultz 1763-1766, Genom honom fick han anställning hos Fredrik Henrik af Chapman som arkitekturritare och teckningslärare för officerarna i Sveaborg. Där fick han ledning av fältmarskalken och konstälskaren Augustin Ehrensvärd, som han umgicks med och undervisade dennes son Carl August Ehrensvärd. Därefter studerade han 1766-1768 i Paris för Claude Vernet, där han tog intryck av Greuze, så for han till England och målade flera landskap, samt studerade samtidigt Wilsons målningssätt och de ideala ljuskompositionerna i Claude Lorrains måleri 1768-1780. Efter hemkomsten målade han flera landskap i olja och akvarell, samt stack några blad i koppar. Särskilt akvarellerna är utomordentligt fint och lätt utförda. Han målade några historiska motiv, samt åtskilliga porträtt. Hans verksamhet har varit av stor betydelse för den senare svenska lanskapskonsten, och han hade flera elever, bland dem Linnerhielm, Nordqvist och Eckstein, troligtvis även C. J Fahlcrantz. Han gjorde en snabb karriär och 1785 blev han professor i landskapsmåleri. 1794-1795 genomgick han en kris. Han blev religiös och talade om en panteistisk omvändelse och söker sig till känslomässiga uttryck som, Fader vår. De sista åren av hans liv levde han orkeslös och bortglömd.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Uppsala domkyrka, Kungliga biblioteket i Stockholm och i landets större muséer.

Source: Art Signature Dictionary

Familjebild by Elias MARTIN

Familjebild (1795)

Price SEK 19,600 (€2,203) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 20,000–30,000
österby - Bruksherrgården Med Omgivningar by Elias MARTIN

österby - Bruksherrgården Med Omgivningar

Price SEK 155,000 (€17,430)
Estimated SEK 150,000–200,000
österby - Stordammsbröstet by Elias MARTIN

österby - Stordammsbröstet

Price SEK 100,000 (€11,245)
Estimated SEK 100,000–150,000
Engelskt Landskap Med Figurer, I Fonden Mistley Hall, Essex by Elias MARTIN

Engelskt Landskap Med Figurer, I Fonden Mistley Hall, Essex (1772)

Price SEK 12,000 (€1,349)
Estimated SEK 12,000–15,000
Damporträtt, Bröstbild Av Dam I Grå Klänning Med Blåa Band, Möjligen Föreställande Henriette Hertz by Elias MARTIN

Damporträtt, Bröstbild Av Dam I Grå Klänning Med Blåa Band, Möjligen Föreställande Henriette Hertz

Price SEK 16,000 (€1,768)
Estimated SEK 15,000
(2) Landskap Med Bruksherrgård Och Figurscen by Elias MARTIN

(2) Landskap Med Bruksherrgård Och Figurscen (1802)

Price SEK 22,000 (€2,420)
Estimated SEK 15,000–20,000
Pastoralt Landskap Med Badande Herdinnor by Elias MARTIN

Pastoralt Landskap Med Badande Herdinnor

Price SEK 33,000 (€3,429)
Estimated SEK 10,000–12,000
Galärvarvet, Djurgården by Elias MARTIN

Galärvarvet, Djurgården (1780)

Price SEK 14,000 (€1,455)
Estimated SEK 20,000–25,000
Landskap Med Figurer, Boskap Och Röda Stugor by Elias MARTIN

Landskap Med Figurer, Boskap Och Röda Stugor

Price SEK 8,000 (€831)
Estimated SEK 12,000–15,000
(2) Flodlandskap Och Figurer Vid Bro Samt Figurer Vid En Minnessten by Elias MARTIN

(2) Flodlandskap Och Figurer Vid Bro Samt Figurer Vid En Minnessten

Price SEK 1,700 (€166)
Estimated SEK 1,000
Fest I Det Gröna by Elias MARTIN

Fest I Det Gröna

Price SEK 50,000 (€4,780)
Estimated SEK 50,000–60,000
Värdshus - Vinter by Elias MARTIN

Värdshus - Vinter

Price SEK 42,000 (€4,017)
Estimated SEK 30,000–40,000
Grevinnan På Besök I Prästgården by Elias MARTIN

Grevinnan På Besök I Prästgården

Price SEK 42,000 (€4,017)
Estimated SEK 30,000–40,000
(2) Gravyrer Ur Fader Vår by Elias MARTIN

(2) Gravyrer Ur Fader Vår

Price SEK 2,000 (€193)
Estimated SEK 3,000
(2) Pastorala Landskap Med Figurscenerier Vid Vatten - 1 Par by Elias MARTIN

(2) Pastorala Landskap Med Figurscenerier Vid Vatten - 1 Par

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 60,000–80,000