By using our service you accept the use of cookies.

Elsa CELSING-BACKLUND

1880–1974, Russia/Sweden

Also known as: EB

Name: Elsa, Carolina CELSING-BACKLUND
Birth: 1880, Russia
Died: 1974, Sweden

Elsa Backlund Celsing studied for Anders Zorn, and the study trips to Paris. She was an accomplished portrait painter. She also painted interiors and figures in landscapes with beautiful coloring. Represented: National Museum in Stockholm, Karlstad Museum, Västerås museum as well as in Leningrad.

Elsa Celsing Backlund studerade för Anders Zorn samt vid studiresor i Paris. Hon var en skicklig porträttmålare. Målade även interiörer och figurer i landskap med fin kolorit.
Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Karlstads Museum, Västerås muséum med 53 verk i samlingen, samt i Leningrad.
Källa: Internet

--------------

Elsa Backlund Celsing föddes den 25 mars 1880 i Pulkovo i Ryssland. Föräldrarna återvände dock till Sverige och hon fick gå i skola i Strängnäs fram till 15 års ålder. Därefter bestämde hon sig för att utbilda sig på en konstskola i S:t Petersburg för J. Tsionglinskij och Ilja Repin, vilket senare följdes av studier privat i Sverige för Anders Zorn och en period i Paris för Eugène Carrière.
Hon utvecklades främst till en skicklig porträttmålare, men bland hennes motivval finns också interiörer och figurer i landskap utförda i sval kolorit.
Elsa Backlund Celsing är representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Västerås Konstmuseum samt på Ryska museet i St Petersburg
Källa: Bukowskis

Flicka Från Munktorp

Flicka Från Munktorp "ester"

Price SEK 27,000 (€2,874)
Estimated
Azalea by Elsa CELSING-BACKLUND

Azalea

Price SEK 4,000 (€426)
Estimated
Kvinna I Eka by Elsa CELSING-BACKLUND

Kvinna I Eka

Price SEK 9,000 (€958)
Estimated
Metande Barn På Brygga by Elsa CELSING-BACKLUND

Metande Barn På Brygga (-54)

Price SEK 24,000 (€2,663)
Estimated SEK 3,000
Läsande Dalkulla by Elsa CELSING-BACKLUND

Läsande Dalkulla

Price SEK 6,400 (€739)
Estimated SEK 4,000
Läsande Kvinna I Trädgård by Elsa CELSING-BACKLUND

Läsande Kvinna I Trädgård

Price SEK 15,000 (€1,748)
Estimated SEK 8,000–10,000
Bilderboken by Elsa CELSING-BACKLUND

Bilderboken (1916)

Price SEK 30,600 (€3,546)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 25,000–30,000
Stilleben Med Tulpaner by Elsa CELSING-BACKLUND

Stilleben Med Tulpaner (1940)

Price SEK 6,500 (€715)
Estimated SEK 8,000–10,000
Paar Portraits by Elsa CELSING-BACKLUND

Paar Portraits (1915)

Price EUR 8,500
Estimated
Kring Aftonlampan by Elsa CELSING-BACKLUND

Kring Aftonlampan

Price SEK 5,000 (€560)
Estimated SEK 4,000
Interior From The Apartment At Blasieholmskajen by Elsa CELSING-BACKLUND

Interior From The Apartment At Blasieholmskajen

Price SEK 36,000 (€3,897)
Estimated SEK 3,000–4,000
Porträtt by Elsa CELSING-BACKLUND

Porträtt

Price SEK 4,000 (€429)
Estimated SEK 1,500
Damporträtt by Elsa CELSING-BACKLUND

Damporträtt

Price SEK 2,200 (€218)
Estimated SEK 2,000
Läsestund by Elsa CELSING-BACKLUND

Läsestund

Price SEK 6,500 (€604)
Estimated SEK 3,000–4,000