By using our service you accept the use of cookies.

Emma EKWALL

1838–1925, Sweden

Also known as: EE

Name: Emma, Amalia EKWALL
Birth: 1838, Sweden
Died: 1925, Sweden

Emma Ekwall var syster till konstnären Knut Ekwall född 1838. Hon studerade vid Konstakademien och senare även i Tyskland. Hon målade porträtt och interiörmotiv från bl.a. barnkamrar. Det var främst för sina barnporträtt som hon blev uppskattad. På äldre dagar målade hon särskilt blomsterstilleben. Hon var verksam i Stockholm.

Representerad: Göteborgs Konstmuseum.

Stilleben by Emma EKWALL

Stilleben (1923)

Price SEK 4,000 (€422)
Estimated SEK 4,000–5,000
Stilleben Med Rosor by Emma EKWALL

Stilleben Med Rosor

Price SEK 28,000 (€3,014)
Estimated SEK 20,000–25,000
Kastyra by Emma EKWALL

Kastyra

Price SEK 80,000 (€8,610)
Estimated SEK 40,000–50,000
Stilleben by Emma EKWALL

Stilleben

Price SEK 3,010 (€340)
Estimated SEK 3,000
Blomsterstilleben by Emma EKWALL

Blomsterstilleben

Price SEK 2,200 (€267)
Estimated SEK 3,000
Stilleben Med äpplen by Emma EKWALL

Stilleben Med äpplen

Price SEK 4,000 (€446)
Estimated SEK 2,000
Sovande Flicka Vid Spiselkransen by Emma EKWALL

Sovande Flicka Vid Spiselkransen

Price SEK 12,000 (€1,326)
Estimated SEK 15,000–18,000
Blomsterstilleben Med Rosor by Emma EKWALL

Blomsterstilleben Med Rosor

Price SEK 15,000 (€1,645)
Estimated SEK 10,000–12,000
Flicka Som Bygger Korthus by Emma EKWALL

Flicka Som Bygger Korthus

Price SEK 50,000 (€5,485)
Estimated SEK 60,000–80,000
Smygrökande Gossar by Emma EKWALL

Smygrökande Gossar

Price SEK 54,000 (€5,621)
Estimated SEK 40,000–50,000
Den Lilla Spinnerskan by Emma EKWALL

Den Lilla Spinnerskan

Price SEK 29,000 (€2,774)
Estimated SEK 30,000–40,000
Porträtt Föreställande Maria Dominica Ricci, Gift Plagemann, Sittande I Teaterloge Hållande Kikare by Emma EKWALL

Porträtt Föreställande Maria Dominica Ricci, Gift Plagemann, Sittande I Teaterloge Hållande Kikare (1854)

Price SEK 38,000 (€3,635)
Estimated SEK 25,000–30,000
Handarbetande Flicka by Emma EKWALL

Handarbetande Flicka

Price SEK 27,000 (€2,545)
Estimated SEK 8,000–10,000
Stilleben Med Frukter by Emma EKWALL

Stilleben Med Frukter

Price SEK 15,000 (€1,414)
Estimated SEK 12,000–15,000
Stilleben Med Rosor by Emma EKWALL

Stilleben Med Rosor

Price SEK 4,000 (€462)
Estimated SEK 5,000