By using our service you accept the use of cookies.

Eric ELFWÉN

1921, Sweden

Also known as: Elfvén

Name: Eric, Ragnar ELFWÉN
Birth: 1921, Sweden

Eric Elfwén studerade vid Konstfackskolan, Grafiska skolan, Isaac Grünewalds och Otte Skölds målarskola. Arkitektstudier vid Institut de 1\'Abbaye och Université Libre de Bruxelles. Glasmåleri hos Gabriel Loire, Chartres. Han har även arbetat som bokillustatör.

Offentlig utsmyckning:
Kyrkor, skolor och sjukhus.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Muséet i Borås, Jönköping, Eskilstuna, samt Wictoria and Albert museum, i London.

Två Björnar by Eric ELFWÉN

Två Björnar

Price SEK 6,400 (€679)
Estimated SEK 5,000
Blomstervas Vid Fönster by Eric ELFWÉN

Blomstervas Vid Fönster

Price SEK 750 (€88)
Estimated SEK 1,200
Klippstigen Mot Ollinge Bornholm by Eric ELFWÉN

Klippstigen Mot Ollinge Bornholm

Price SEK 1,000 (€112)
Estimated SEK 2,000
Skulptur, Man Med Gris by Eric ELFWÉN

Skulptur, Man Med Gris

Price SEK 2,200 (€242)
Estimated SEK 2,500
Penselburken by Eric ELFWÉN

Penselburken (1971)

Price SEK 2,200 (€241)
Estimated SEK 1,500
Vandrande Par by Eric ELFWÉN

Vandrande Par

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 3,000