By using our service you accept the use of cookies.
Erland CULLBERG

Erland CULLBERG

1931–2012, Sweden

Also known as: EC

Name: Erland CULLBERG
Birth: 1931, Sweden
Died: 2012, 13/4, Sweden
Lived & Active In: Sollentuna, Sweden

Erland Cullberg paints in an expressive style with violentbrush strokes. He uses strong colours and images of strong psychological depth. His peculiar habit of sometimes painting over the same painting several times has given him the nickname “The overpainter”.

Source: Internet

Erland Cullberg studerade vid Konstakademien 1955-1957, och Valands konstskola 1956. Han målar starkt expressionistiska skildringar i starka oljefärger och med våldsamma penseldrag. Motiven har ofta starkt psykologiskt djup. Hans egenhet att ibland måla över samma tavla flera gånger har gett honom namnet ”Övermålaren”.

Utställningar, (urval)
Debututställning \\\"Hos Petra\\\" Stockholm 1961.
Separatutställningar i Sverige och utomlands:
Thielska Galleriet 1980
Centre Culturel Suedois Paris 1982
Åbo Konstmuséum\\\" 1984
Scanart Berlin 1984
Moderna Muséet, Malmö Konsthall, Göteborgs Konsthall
och Aarhus Konstmuséum 1986
Konstakademien 1994
Tomarps Kungsgård 1999
Uppsala Domkyrka 2001
Konstakademien i stockholm 2008.

Representerad (urval)
Inköpt av de flesta konstmuséerna i landet såsom Moderna Muséet, Nationalmuséum och muséerna i Göteborg, Norrköping, Borås och Västerås.
Dessutom Åbo Konstmuséum, Statens Muséum for kunst, Köpenhamn, Aarhus Konstmuséum, Muséum fur Kunst- und Kulturgeschichte der Hansesteadt Lubeck.

Source: Internet

Självporträtt by Erland CULLBERG

Självporträtt (1987)

Price SEK 8,500 (€905)
Estimated SEK 8,000
Komposition by Erland CULLBERG

Komposition

Price SEK 13,351 (€1,542)
Estimated SEK 20,000
Figurkomposition by Erland CULLBERG

Figurkomposition

Price SEK 5,200 (€624)
Estimated SEK 3,000
Gul Måne by Erland CULLBERG

Gul Måne

Price SEK 10,500 (€1,258)
Estimated SEK 6,000
Komposition I Blått by Erland CULLBERG

Komposition I Blått

Price SEK 10,000 (€1,125)
Estimated SEK 8,000–10,000
Figurkomposition by Erland CULLBERG

Figurkomposition

Price SEK 8,000 (€893)
Estimated SEK 5,000
Gestalt I Landskap by Erland CULLBERG

Gestalt I Landskap

Price SEK 24,000 (€2,551)
Estimated SEK 12,000–15,000
Människor/man I Stol by Erland CULLBERG

Människor/man I Stol

Price SEK 26,000 (€2,824)
Estimated SEK 6,000–8,000
Midsommar by Erland CULLBERG

Midsommar

Price SEK 5,000 (€543)
Estimated SEK 6,000–8,000
Ensam Och Tillsammans by Erland CULLBERG

Ensam Och Tillsammans

Price SEK 60,000 (€6,517)
Estimated SEK 15,000–18,000
Kvinnofigur Vid Fönster by Erland CULLBERG

Kvinnofigur Vid Fönster

Price SEK 9,000 (€971)
Estimated SEK 10,000
Porträtt Av Mats B by Erland CULLBERG

Porträtt Av Mats B (1985)

Price SEK 4,500 (€430)
Estimated SEK 6,000–8,000
Figurkomposition by Erland CULLBERG

Figurkomposition

Price SEK 15,500 (€1,483)
Estimated SEK 8,000–10,000
Untitled by Erland CULLBERG

Untitled

Price SEK 9,000 (€861)
Estimated SEK 12,000–15,000

Komposition (1975)

Price SEK 700 (€67)
Estimated SEK 1,200
Paret by Erland CULLBERG

Paret

Price SEK 16,000 (€1,545)
Estimated SEK 10,000–12,000

Kvinnoansikte

Price SEK 8,000 (€781)
Estimated SEK 6,000

Komposition Med Figurer (1989)

Price SEK 8,000 (€785)
Estimated SEK 10,000–12,000
Kvinna by Erland CULLBERG

Kvinna

Price SEK 14,000 (€1,374)
Estimated SEK 8,000–10,000

Figurer

Price SEK 10,500 (€1,048)
Estimated SEK 12,000
Promenad by Erland CULLBERG

Promenad

Price SEK 7,000 (€667)
Estimated SEK 8,000
Kvinna by Erland CULLBERG

Kvinna

Price SEK 17,000 (€1,589)
Estimated SEK 12,000–15,000

Figurkomposition

Price SEK 8,000 (€755)
Estimated SEK 6,000