By using our service you accept the use of cookies.
Frits THAULOW

Frits THAULOW

1847–1906, Norway

Also known as: FT, Fritz Thaulow

Name: Frits THAULOW
Birth: 1847, Norway
Died: 1906, Norway

Frits (Fritz) Thaulow originally wanted to become a marine painter, he studied at the art academy in Copenhagen (1870–73) as well as with the Danish marine specialist C. F. Sorensen. He then went to Paris, where he spent much of the period 1875–9. His marine oil paintings and coastal paintings, some of which were accepted at the Paris Salon, were only moderately successful, but he acquired a fair knowledge of contemporary French Realist art and felt that Norwegian artists should learn from it.

Frits (Fritz) Thaulow, Norsk maler. Etter farmasøyteksamen 1870 var han 1870–72 elev ved Kunstakademiet i København under Carl Frederik Sørensen, og 1873–75 av Hans Gude i Karlsruhe. De følgende år oppholdt han seg for det meste i Paris og mottok her avgjørende inntrykk av de franske friluftsmalere og impresjonistene. Han malte i denne perioden vesentlig marinemalerier og strandlandskaper fra Jæren og kysten av Den engelske kanal.

I 1880 vendte han hjem som overbevist naturalist og ble snart, sammen med Christian Krohg og Erik Werenskiold, en av lederne i de unge kunstneres kamp for et rikere og romsligere norsk kunstmiljø. Han fikk i stand den første høstutstillingen 1882, angrep Kunstforeningen, ledet 1883–84 det såkalte friluftsakademiet på Modum og hjalp flere ganger unge kunstnere, bl.a. Edvard Munch, med reiseunderstøttelse. I disse årene malte han gjerne bybilder og landskaper fra Oslos omegn (Stortingsplass, 1881, Oslo bymuseum) med ofte demonstrativt hverdagslige motiver og nitid stoffgjengivelse, ofte snølandskaper med fint studerte lys- og fargevirkninger.

Særlig når han høyt i en del Kragerø-bilder fra 1881–82, hvorav to i Nasjonalmuseet/Nasjonalgalleriet i Oslo og ett i Göteborgs Konstmuseum. Mot slutten av 1880-årene kom også Vestlandet og høyfjellet inn i hans motivkrets. I 1892 slo han seg ned i Frankrike og fant en ny spesialitet i skildringen av de idylliske nordfranske småbyer. Også fra Italia (Venezia, Verona) og Spania hentet han motiver, og han besøkte 1898 USA. Ellers bodde han 1893–94 i Montreuil, derpå i Dieppe og fra 1898 i Paris, der han ble en kjent skikkelse og vant internasjonalt ry, særlig med sine elvebilder i olje og pastell. Han utførte også fargeraderinger. Representert i Nasjonalmuseet/Nasjonalgalleriet med 38 malerier og skisser, bl.a. Haugfossen (1883), det impresjonistiske Ved Madeleine-kirken, Paris (1897) og Midnatt, Amiens (ca. 1897). Thaulow døde i Nederland. 1908 utkom artikkelsamlingen I kamp og i fest.

Source: http://snl.no/Frits_Thaulow

Au Bord De La Canche Eller On The Banks Of The Canche At Montreuil-sur-mer by Frits THAULOW

Au Bord De La Canche Eller On The Banks Of The Canche At Montreuil-sur-mer (1893)

Price SEK 520,000 (€57,392)
Estimated SEK 500,000–600,000
Flodlandskap, Arques, Dieppe by Frits THAULOW

Flodlandskap, Arques, Dieppe (-98)

Price SEK 189,875 (€21,357)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 125,000–150,000
Faubourg De Christiania, Neige by Frits THAULOW

Faubourg De Christiania, Neige

Price SEK 350,000 (€40,215)
Estimated SEK 200,000–300,000
Clair De Lune

Clair De Lune" Eller "måneskinn" (Executed ca.1894)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 110,000–130,000
Hjemkomsten by Frits THAULOW

Hjemkomsten (-93)

Price NOK 180,000 (€23,706)
Estimated NOK 20,000–250,000
Gammel Bro I Verona by Frits THAULOW

Gammel Bro I Verona (Executed ca.1899)

Price NOK 75,000 (€9,878)
Estimated NOK 150,000–200,000
Marias Mand by Frits THAULOW

Marias Mand (Executed ca.1906)

Price USD 391 (€297)
Estimated USD 300–500
Kvällsstämning - Motiv Från Montreuil-sur-mer by Frits THAULOW

Kvällsstämning - Motiv Från Montreuil-sur-mer (-94)

Price SEK 120,000 (€13,494)
Estimated SEK 120,000–150,000
Marmorporten by Frits THAULOW

Marmorporten

Price USD 1,012 (€734)
Estimated USD 400–600
Längs Floden, Beaulieu by Frits THAULOW

Längs Floden, Beaulieu (Executed 1903)

Price SEK 350,000 (€37,800)
Estimated SEK 400,000–450,000
Från Akersleven - Kristiania (segelduksfabriken) by Frits THAULOW

Från Akersleven - Kristiania (segelduksfabriken) (Executed 1897-99)

Price SEK 750,000 (€82,268)
Estimated SEK 400,000–500,000
Motiv Från Akersälven by Frits THAULOW

Motiv Från Akersälven

Price SEK 4,500 (€483)
Estimated SEK 2,000
Les Vieilles Fabriques by Frits THAULOW

Les Vieilles Fabriques

Price SEK 4,200 (€446)
Estimated SEK 3,000
Untitled by Frits THAULOW

Untitled

Price NOK 115,000 (€13,536)
Estimated NOK 180,000–220,000
The Seine by Frits THAULOW

The Seine (1892)

Price SEK 180,000 (€17,208)
Estimated SEK 150,000–200,000
Le Curé by Frits THAULOW

Le Curé

Price SEK 250,000 (€23,913)
Estimated SEK 300,000–350,000
Franskt Flodlandskap Med Stenbro by Frits THAULOW

Franskt Flodlandskap Med Stenbro

Price SEK 300,000 (€28,695)
Estimated SEK 350,000–400,000
Vinter I Normandie by Frits THAULOW

Vinter I Normandie (1895)

Price NOK 260,000 (€31,039)
Estimated NOK 250,000–300,000
Fra Farsund, Paris by Frits THAULOW

Fra Farsund, Paris (1878)

Price SEK 240,000 (€28,651)
Estimated SEK 250,000–300,000