By using our service you accept the use of cookies.

Göran BRUNIUS

1911–2006, Sweden

Also known as: GB

Name: Per, Göran, Gomer BRUNIUS
Birth: 1911, Sweden
Died: 2006

Göran Brunius studerade vid Konstakademien i Stockholm, Maison Watteau i Paris och i Madrid.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm och Institut Tessin i Paris.

Vindpinat Träd by Göran BRUNIUS

Vindpinat Träd (-35)

Price SEK 1,400 (€157)
Estimated SEK 3,000
Motsol by Göran BRUNIUS

Motsol (-35)

Price SEK 2,200 (€247)
Estimated SEK 3,000
Composition by Göran BRUNIUS

Composition

Price SEK 1,300 (€146)
Estimated SEK 3,000
Insjölandskap by Göran BRUNIUS

Insjölandskap

Price SEK 2,200 (€229)
Estimated SEK 1,500
På Kullen I Oktober by Göran BRUNIUS

På Kullen I Oktober

Price SEK 2,100 (€205)
Estimated SEK 1,500
Landskap by Göran BRUNIUS

Landskap

Price SEK 1,300 (€129)
Estimated SEK 1,500
Kvarnen I Augusti Fårö by Göran BRUNIUS

Kvarnen I Augusti Fårö

Price SEK 1,700 (€160)
Estimated SEK 1,500