By using our service you accept the use of cookies.

Gerhard HENNING

1880–1967, Sweden/Denmark

Also known as: GH

Name Gerhard HENNING
Birth 1880, 27/5, Sweden
Died 1967, 16/9, Denmark

Gerhard Henning kom till Sverige som målarlärling. I Göteborg studerade på Slöjdföreningens skola 1897-1898, därefter på
på Valands konstskola, under ledning av Carl Wilhelmson.
Henning hade blivit antagen vid Konstnärsförbundets skola i
Stockholm. Han bosatte sig på det konstnärshem som mecenaten och konstsamlaren Ernest Thiel hade startat.
1900 återvänder han till Göteborg och studerar på Valand.
Han studerar skulptur i Rom och Paris. Han anställdes vid Den kongelige Porcelainsfabriken i Köpenhamn, för vars räkning han modellerat små utsökta pjäser: sagofigurer, fauner och pierrots.
Offentlig utsmyckning: fontänen Öresund i Malmö, med nakna kvinnofigurer. Har också etsat små blad med figurer. Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Nasjonalgalleriet i Oslo, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, Sèvres keramikmuseum, Paris, New York, Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott.

Source: Art Signature Dictionary

Nakenmodell by Gerhard HENNING

Nakenmodell

Price SEK 350 (€37)
Estimated SEK 1,500
20 St, Etsningar by Gerhard HENNING

20 St, Etsningar

Price SEK 9,000 (€951) Not sold
Estimated SEK 25,000
18 Etsningar, Omkring 1914 by Gerhard HENNING

18 Etsningar, Omkring 1914

Price SEK 21,000 (€2,219)
Estimated SEK 20,000
Efter Badet by Gerhard HENNING

Efter Badet

Price SEK 35,700 (€4,016) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 40,000–50,000
Modellakt, Bemålad Gipsplakett by Gerhard HENNING

Modellakt, Bemålad Gipsplakett

Price SEK 1,000 (€98)
Estimated SEK 1,000