By using our service you accept the use of cookies.

Gunnar LÖBERG

1893–1950, Sweden

Also known as: GL

Name: Gunnar LÖBERG
Birth: 1893, Sweden
Died: 1950

Gunnar Löberg utforskade färgernas dissonanser och hans arbeten har få motsvarigheter. Obekymrat – och med en kunskap om den nutida konsten som var sällsynt i Sverige – rörde han sig mellan den tidiga modernismens olika riktningar. Bilderna kan uppvisa en systematisk abstraktion där motivet successivt upplöses i ett flimmer av färgformer. Men det kan lika gärna vara scener med clowner, hundar och leksaker som för tankarna till surrealismens bisarra värld. Till detta bidrar också målningarnas sällsamma och ofta ödsliga stämning. Men olikheterna till trots äger bilderna ett omisskännligt drag och det är främst i den personliga paletten som Gunnar Löberg känns igen. Har drev färgen till sällsamma kombinationer och målningarna med sjöbodar får han oss att se att havet faktiskt är rött!

Att Gunnar Löberg också var en egenartad person är omvittnat. Han föddes i Strängnäs 1893 och växte upp i ett borgerligt hem (fadern var grosshandlare, rådman och dessutom en skicklig musiker; modern gick bort tidigt, vilket orsakade Löberg en livslång sorg). På 1910-talet lämnade han en karriär som officer för att bli konstnär. Han bosatte sig i Djursholm och studerade åren 1918–20 på Althins målarskola och Konstakademien.

En viktig inspirationskälla för Löberg blev konstfilosofen Ernst Zierers tankar om den intuitiva upplevelsen formulerade i Kunst- und Weltgesetze Neue Wege ihrer Erforschung. 1927 var ett händelserikt år för Löberg, förutom en givande studievistelse i Polen och en stor utställning på Konstnärshuset publicerade Ernst Zierer boken Die Intuitiven Werke Gunnar Löberg. Gunnar Löberg återkom inte mindre än nio gånger till Konstnärshuset och där visades också 1953, tre år efter hans död, en omfattande minnesutställning. Senast han visats i större format var i utställningen Mot strömmen som arrangerades av Riksutställningar 1971.

Representerad i Strängnäs och bl.a. i New York.

Source: http://www.amells.com

Stilleben Med Pingvin by Gunnar LÖBERG

Stilleben Med Pingvin (-27)

Price SEK 331,500 (€35,471)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 200,000–250,000
Sjöbodar by Gunnar LÖBERG

Sjöbodar (1949)

Price SEK 4,400 (€471)
Estimated SEK 4,000–6,000
Snölandskap by Gunnar LÖBERG

Snölandskap (1930)

Price SEK 20,000 (€2,404)
Estimated SEK 25,000
Motiv Med Fyra Sjöbodar by Gunnar LÖBERG

Motiv Med Fyra Sjöbodar (1948)

Price SEK 21,000 (€2,281)
Estimated SEK 15,000–18,000
Amerikaresan by Gunnar LÖBERG

Amerikaresan

Price SEK 17,000 (€1,846)
Estimated SEK 18,000–20,000
Sjöbodsmotiv Med Gångväg by Gunnar LÖBERG

Sjöbodsmotiv Med Gångväg (1936)

Price SEK 21,000 (€2,281)
Estimated SEK 12,000–15,000
Den Gula Sjöboden by Gunnar LÖBERG

Den Gula Sjöboden (1949)

Price SEK 32,000 (€3,476)
Estimated SEK 25,000–30,000
Flicka Vid Strand by Gunnar LÖBERG

Flicka Vid Strand (1949)

Price SEK 14,000 (€1,521)
Estimated SEK 15,000–20,000
Kustlandskap Med Hund by Gunnar LÖBERG

Kustlandskap Med Hund (1935)

Price SEK 50,000 (€5,200)
Estimated SEK 20,000–25,000
Kustlandskap by Gunnar LÖBERG

Kustlandskap (1935)

Price SEK 10,000 (€982)
Estimated SEK 10,000–12,000
De Gröna Sjöbodarna by Gunnar LÖBERG

De Gröna Sjöbodarna (1934)

Price SEK 56,000 (€5,499)
Estimated SEK 18,000–20,000
Liten Flicka I Landskap by Gunnar LÖBERG

Liten Flicka I Landskap (1949)

Price SEK 21,000 (€2,062)
Estimated SEK 15,000–18,000
Fiskebodar Vid Vatten by Gunnar LÖBERG

Fiskebodar Vid Vatten

Price SEK 50,000 (€4,910)
Estimated SEK 4,000–6,000
Gula Huset by Gunnar LÖBERG

Gula Huset (1934)

Price SEK 18,000 (€1,682)
Estimated SEK 12,000–15,000