By using our service you accept the use of cookies.

Gustaf FJÆSTAD

1868–1948, Sweden

Also known as: Fjaestad

Name: Gustaf, Adolf Christensen FJÆSTAD
Birth: 1868, 22/12, Sweden
Died: 1948, 17/7, Sweden

Konstnär, målare, tecknare, konsthantverkare. Gustaf Fjæstad studerade på Konstakademien samt, under en begränsad period, även för Bruno Liljefors och Carl Larsson vilka gav influenser på hans fortsatta utveckling som konstnär.
Han levde större delen av sitt liv i Värmland och förutom konsthantverket som möbler och konstsmide är han kanske mest känd för sitt landskapsmåleri med snömotiv, rimfrost och isade sjöar.
Bland hans arbeten kan nämnas Vintermånsken 1895. samt Vinterafton vid en älv, båda i Nationalmuseum i Stockholm, Snö och Vinternatt, akvareller, båda i Göteborgs Konstmuseum, Solverkan på grunt vatten, Malmö Museum. Rimfrost på is 1901. Thielska galleriet, samt, Rinnande vatten 1906, Thielska galleriet.
Representerad: Thielska galleriet, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, Wien, Chicago.

Source: Art Signature Dictionary

Solglitter - Motiv Från Racken by Gustaf FJÆSTAD

Solglitter - Motiv Från Racken (-29)

Price SEK 390,000 (€42,116)
Estimated SEK 10,000–150,000
Fruset Vatten by Gustaf FJÆSTAD

Fruset Vatten (-26)

Price SEK 340,000 (€36,594)
Estimated SEK 125,000–150,000
Soleffekt I Snötyngd Skog by Gustaf FJÆSTAD

Soleffekt I Snötyngd Skog (1913)

Price SEK 160,000 (€17,280)
Estimated SEK 150,000–175,000
Hängbjörk I Sol Och Snö by Gustaf FJÆSTAD

Hängbjörk I Sol Och Snö

Price SEK 300,000 (€32,400)
Estimated SEK 150,000–200,000
Vårbjörkar by Gustaf FJÆSTAD

Vårbjörkar

Price SEK 80,000 (€9,192)
Estimated SEK 60,000–80,000
Rimfrost På Is by Gustaf FJÆSTAD

Rimfrost På Is

Price SEK 190,000 (€22,116)
Estimated SEK 150,000–200,000
Vinterlandskap by Gustaf FJÆSTAD

Vinterlandskap

Price SEK 280,000 (€31,595)
Estimated SEK 225,000–250,000
Vinterlandskap Med Solbelyst Tall by Gustaf FJÆSTAD

Vinterlandskap Med Solbelyst Tall (Till Maggan Julen 1918)

Price SEK 35,000 (€3,780)
Estimated SEK 25,000–30,000
Måsklippan, Dalarö by Gustaf FJÆSTAD

Måsklippan, Dalarö (Executed 1943)

Price SEK 38,000 (€4,104)
Estimated SEK 20,000–25,000
Snötyngda Granar by Gustaf FJÆSTAD

Snötyngda Granar (1900)

Price SEK 15,000 (€1,675)
Estimated SEK 15,000–20,000
Månsken över Racken by Gustaf FJÆSTAD

Månsken över Racken

Price SEK 55,000 (€6,141)
Estimated SEK 50,000–60,000
Vinterlandskap Med Snötyngda Granar by Gustaf FJÆSTAD

Vinterlandskap Med Snötyngda Granar (-21)

Price SEK 150,000 (€16,236)
Estimated SEK 100,000–125,000
Rinnande Vatten by Gustaf FJÆSTAD

Rinnande Vatten

Price SEK 85,000 (€8,848)
Estimated SEK 50,000–60,000
Gosse I Skärgården by Gustaf FJÆSTAD

Gosse I Skärgården (1894)

Price SEK 70,000 (€7,286)
Estimated SEK 25,000–30,000

Fjällbjörkar I Vintersol

Price SEK 390,000 (€37,304)
Estimated SEK 125,000–150,000

Uppifrån Fjället - Rimfros (1913)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 225,000–250,000
Vinterlandskap Med Buskage by Gustaf FJÆSTAD

Vinterlandskap Med Buskage (1931)

Price SEK 32,000 (€3,017)
Estimated SEK 25,000–30,000
Vinterlandskap - Motiv Från Värmland by Gustaf FJÆSTAD

Vinterlandskap - Motiv Från Värmland (1896)

Price SEK 160,000 (€15,083)
Estimated SEK 200,000–250,000
Vintervila by Gustaf FJÆSTAD

Vintervila (1932)

Price SEK 30,000 (€2,727)
Estimated SEK 25,000–30,000
Kall Vinterafton - Frost På Träden by Gustaf FJÆSTAD

Kall Vinterafton - Frost På Träden (-12)

Price SEK 170,000 (€15,455)
Estimated SEK 175,000–200,000