By using our service you accept the use of cookies.
Herman NORRMAN

Herman NORRMAN

1864–1906, Sweden

Also known as: HN

Name: Herman NORRMAN
Birth: 1864, Sweden
Died: 1906, Sweden

Herman Norrman biografi:

Herman Norrman föddes i Säby, Småland, 1864 och dog i Tranås 1906. Han studerade i Göteborg för Carl Larson och vistades dessutom ett par åt i New York och Paris. Han förtjänade sitt uppehälle som möbelsnickare och kunde endast på lediga studier syssla med målning. Han har utförd några självporträtt, interiörer med porträtt av modern (Nationalmuseum) samt framför allt landskap, pastost målade samt hållna i en på en gång kraftig och finstämd kolorit och utmärka genom en egenartad samt säker personlig stil.

Source: Art Signature Dictionary

äldre Par På Begravningsplats by Herman NORRMAN

äldre Par På Begravningsplats

Price SEK 5,200 (€559)
Not sold
Estimated SEK 25,000
Självporträtt by Herman NORRMAN

Självporträtt

Price SEK 8,200 (€950)
Estimated SEK 6,000
Höstlandskap by Herman NORRMAN

Höstlandskap (1886)

Price SEK 6,500 (€638)
Estimated SEK 3,000–4,000