By using our service you accept the use of cookies.
Hertha HILLFON

Hertha HILLFON

1921–2013, Sweden

Also known as: HH, H

Name Hertha, Maria Ullemor HILLFON
Birth 1921, 2/6, Sweden
Died 2013, 25/10, Sweden

Hertha Hillfon föddes som nummer fyra av fjorton barn; familjen är ämnet för den prisbelönta dokumentärfilmen Min mamma hade fjorton barn av brodern Lars Lennart Forsberg. Hon växte upp i Härnösand och flyttade vid tolv års ålder med familjen till Stockholm. Hon utbildade sig på Edvin Ollers målarskola 1939, och vid Konstfackskolan 1953-57 under huvudläraren i keramik Edgar Böckman.
Vid sidan av Anders B Liljefors var Hertha Hillfon nydanare av keramisk friskulptur i Sverige. Hennes debututställning på Galleri Artek i Stockholm 1959 mottogs positivt. Bland annat skrev Ulf Hård af Segerstad att hon "har inmutat ett nytt keramiskt revir vid sidan om det traditionella, ett mer oprövat, kanske en smula osäkert, men förvisso spännande, den fria, skulpturella keramikens". Efter denna följde flera utställningar i och utanför Sverige, senast Minnenas vind på Waldemarsudde 2008.
Hon tilldelades flera priser och vedermälen, såsom Lunningpriset 1962, ledamotskap i Kungliga akademien för de fria konsterna 1971. Hon finns representerad på ett flertal museer, bland andra Moderna Museet i Stockholm, Kyoto Museum, Nordenfjeldske kunstindustrimuseum i Trondheim, Graz Museum och Röhsska Museet i Göteborg.
Hillfon fick också professors namn.
Hertha Hillfon var gift med arkitekten och formgivaren Gösta Hillfon (1919-95) och hade med honom barnen Curt Hillfon (född 1943) och Maria Hillfon, båda konstnärer.
http://www.herthahillfon.se/#Biografi

-------------------------

Hertha Hillfon studerade vid Konstfackskolan. har företagit studieresor till Frankrike, Italien och Japan. Hennes ansiktsmasker är mycket suggestiva. Bland hennes offentliga arbeten kan nämnas hotellen Portalen i Jönköping och Park Aveny i Göteborg. Hon har även formgivit teaterpriset Guldmasken.
Hon är representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm.
Offentlig utsmyckning: Hotellen \"Portalen\" i Jönköping, Park Aveny i Göteborg, Operakällaren, Stockholm, Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott, i Berwaldhallens övre foajén, den keramiska skulpturen Vindens dotter. Svenska paviljongen i restaurangen i New York 1964-1965. Frida på kanin, Hinderstorpsgränd Västerby backe, 1978 i Rinkeby. Tunnelbanegången till Danderyds Sjukhus, en spiralformad mosaikorm. 1980-talet. Astrid Lindgren vid Sagomuséet vid Junibacken. Nacka Strand verket är från 1998. Hon är känd för sina ansiktsmasker och har formgivit teaterpriset Guldmasken.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm. Malmö Museum, i Oslo och i Trondheim.

Source: http://www.herthahillfon.se/#Biografi

Ansikte Med Slinga by Hertha HILLFON

Ansikte Med Slinga

Price SEK 200,000 (€21,686)
Estimated SEK 50,000–60,000
Tempelhund by Hertha HILLFON

Tempelhund

Price SEK 20,000 (€2,169)
Estimated SEK 10,000–12,000
Livstycke by Hertha HILLFON

Livstycke

Price SEK 8,500 (€922)
Estimated SEK 3,000–4,000
Telefon by Hertha HILLFON

Telefon

Price SEK 10,000 (€1,084)
Estimated SEK 10,000–12,000
Fot by Hertha HILLFON

Fot

Price SEK 170,000 (€18,433)
Estimated SEK 80,000–100,000
Kvinnoporträtt by Hertha HILLFON

Kvinnoporträtt (-89)

Price SEK 17,000 (€1,843)
Estimated SEK 5,000–6,000
Kvinnoporträtt by Hertha HILLFON

Kvinnoporträtt (1995)

Price SEK 19,000 (€2,060)
Estimated SEK 5,000–6,000
Gösta Hillfon by Hertha HILLFON

Gösta Hillfon (1994)

Price SEK 6,500 (€705)
Estimated SEK 5,000–6,000
Fårhuvuden by Hertha HILLFON

Fårhuvuden

Price SEK 15,000 (€1,626)
Estimated SEK 3,000–4,000
Mask by Hertha HILLFON

Mask

Price SEK 240,000 (€26,023)
Estimated SEK 50,000–60,000
Mask by Hertha HILLFON

Mask

Price SEK 170,000 (€18,433)
Estimated SEK 50,000–75,000
Arkitektonisk by Hertha HILLFON

Arkitektonisk (-83)

Price SEK 8,000 (€867)
Estimated SEK 3,000–4,000
Mask by Hertha HILLFON

Mask

Price SEK 16,000 (€1,735)
Estimated SEK 4,000–5,000
Skålfat by Hertha HILLFON

Skålfat (1983)

Price SEK 13,000 (€1,410)
Estimated SEK 4,000–5,000
Knäckebröd by Hertha HILLFON

Knäckebröd (-79)

Price SEK 1,111 (€128)
Estimated SEK 2,000
Collage by Hertha HILLFON

Collage (1978)

Price SEK 2,000 (€211)
Estimated SEK 1,500
Hillfon_hertha_(b.1921) by Hertha HILLFON

Hillfon_hertha_(b.1921)

Price SEK 3,000 (€330)
Estimated SEK 3,000
Torso by Hertha HILLFON

Torso

Price SEK 11,000 (€1,230)
Estimated SEK 8,000
Untitled by Hertha HILLFON

Untitled

Price SEK 0 (€0) Not sold
Estimated SEK 2,000
Jerseyglove by Hertha HILLFON

Jerseyglove

Price SEK 9,000 (€825)
Estimated SEK 1,000–15,000