By using our service you accept the use of cookies.

Hilding LINNQVIST

1891–1984, Sweden

Also known as: GHLO, HL

Name: Hilding, Gunnar Oskar LINNQVIST
Birth: 1891, Sweden
Died: 1984

Hilding Linnqvist studerade vid Tekniska skolan och Konstakademien till i Stockholm, men hoppade av utbilldningen tillsammans med Fritiof Schüldt, Axel Nilsson och Gotthard Widing. Som ung konstnär var hans manér naivistiskt. Han företog många utlandsresor, bl.a. till England, Frankrike Italien, Algeriet, Marocko, Egypten, Grekland och Spanien. 1922 deltog han i bildandet av gruppen Falangen. Han Blev medlem i Färg och Form och samtidigt föreningens ordförande 1934.
Han var professor vid Konstakademien 1939-1941.
Bland hans tidiga naivistiska arbeten finns, Den gamla parken, i Göteborgs Konstmuseum, Militärbegravning 1918, i Moderna Muséet i Stockholm och Koppartälten, Haga i privat ägo. Han har senare målat stockholmsmotiv, kustpartier, Hovs hallar, motiv från Egypten, samt porträtt.

Offentlig utsmyckning:
väggmålningar i Stockholms stadsbibliotek1927-1928, i restaurangen Stallmästaregården 1946 ur Bellmans diktvärld, samt en figurrik kartong till bonad. Vidare en stor fresk och mosaik i Östersunds nya kyrka, fresker i Sofiakyrkan, Stockholm, samt kostymer och dekorationer till operan Ariadne 1944 och Trollflöjten. Glasmålningar finns i Kramfors krematorium.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Malmö Museum, Göteborgs museum Moderna muséet, Waldemarsudde och muséer i Tyskland och USA, samt många svenska Konstmuseer.
Representant för gruppen Färg och form.

Källa: Sammansatt av olika källor från internet.

Trädgårdsmästaren by Hilding LINNQVIST

Trädgårdsmästaren (1917)

Price SEK 410,000 (€45,305)
Estimated SEK 150,000–200,000
Nattlig Utflykt by Hilding LINNQVIST

Nattlig Utflykt (1921)

Price SEK 460,000 (€50,830)
Estimated SEK 300,000–400,000
Nature Morte Med Tennfat Och Frukt by Hilding LINNQVIST

Nature Morte Med Tennfat Och Frukt (Executed in 1950's)

Price SEK 36,000 (€3,978)
Estimated SEK 50,000–60,000
Stilleben Med Blommor by Hilding LINNQVIST

Stilleben Med Blommor

Price SEK 20,000 (€2,330)
Estimated SEK 15,000–18,000
Blomster by Hilding LINNQVIST

Blomster

Price SEK 1,200 (€135)
Estimated SEK 800
Utsikt Mot Terassen by Hilding LINNQVIST

Utsikt Mot Terassen (Executed 1945-49)

Price SEK 150,000 (€16,005)
Estimated SEK 150,000–175,000
Blommor Mot Mörk Fond by Hilding LINNQVIST

Blommor Mot Mörk Fond

Price SEK 10,000 (€1,100)
Estimated SEK 12,000–15,000
Nilskutor Vid Kairo by Hilding LINNQVIST

Nilskutor Vid Kairo (Executed 1947)

Price SEK 87,000 (€9,396)
Estimated SEK 100,000–125,000
Våreld by Hilding LINNQVIST

Våreld

Price SEK 1,600 (€179)
Estimated SEK 2,000
Hamnarbete by Hilding LINNQVIST

Hamnarbete

Price SEK 10,000 (€1,117)
Estimated SEK 18,000–20,000
Funador by Hilding LINNQVIST

Funador (Executed 1970)

Price SEK 235,000 (€25,523)
Estimated SEK 300,000–400,000
Tulpaner I Blå Vas by Hilding LINNQVIST

Tulpaner I Blå Vas (Executed 1940's)

Price SEK 205,000 (€22,265)
Estimated SEK 80,000–100,000
Student - Gunnar Björkman by Hilding LINNQVIST

Student - Gunnar Björkman (1913)

Price SEK 25,000 (€2,590)
Estimated SEK 30,000–40,000
Från Torget - Chinon by Hilding LINNQVIST

Från Torget - Chinon

Price SEK 32,000 (€3,328)
Estimated SEK 40,000–45,000
Trädgård I Snö - Motiv Från Konstnärens Balkong Till Ateljén Vid Bastugatan 21, Stockholm by Hilding LINNQVIST

Trädgård I Snö - Motiv Från Konstnärens Balkong Till Ateljén Vid Bastugatan 21, Stockholm

Price SEK 12,000 (€1,248)
Estimated SEK 12,000–15,000
Komposition Med Figurer by Hilding LINNQVIST

Komposition Med Figurer

Price SEK 24,000 (€2,496)
Estimated SEK 25,000–30,000
Svart Terrin by Hilding LINNQVIST

Svart Terrin (1953)

Price SEK 12,000 (€1,178)
Estimated SEK 10,000–12,000

Kvinna Med Orrtupp

Price SEK 12,500 (€1,227)
Estimated SEK 15,000–20,000
Porträtt Av Mme G.o. (gertrud Rydbeck-olson by Hilding LINNQVIST

Porträtt Av Mme G.o. (gertrud Rydbeck-olson

Price SEK 20,000 (€1,963)
Estimated SEK 18,000–20,000
En Vårdag I Stockholm by Hilding LINNQVIST

En Vårdag I Stockholm (1949)

Price SEK 900,000 (€84,112)
Estimated SEK 1,000,000–1,500,000
Blommande Träd by Hilding LINNQVIST

Blommande Träd

Price SEK 120,000 (€11,215)
Estimated SEK 30,000–40,000

Sydländskt Landskap

Price SEK 4,000 (€377)
Estimated SEK 4,000