By using our service you accept the use of cookies.

Ingbritt Irene LAGERBERG

1943, Sweden

Also known as: II

Name Ingbritt Irene LAGERBERG
Birth 1943, Sweden

Ingbritt Irene Lagerberg - eller ii kort och gott visade sina verk offentligt för första gången i Göteborg 1979. Sedan dess har hon haft ett fyrtiotal framgångsrika utställningar, främst i Sverige och Norge, men även i Skottland, Spanien, Belgien och USA.

Från olja och akryl har hon utvecklat en förkärlek för tempera som hon blandar själv. Hennes färger, ofta en mättad ultramarin och lysande orange, får en unik lyster på det handgjorda papper som hon föredrar.

Hennes bilder handlar om manligt och kvinnligt, kommunikation, relationer och upplevelser. I början av 90-talet hittade hon sitt speciella symbolspråk. Det var då de förmänkligade stolarna började ta form. Stolarna som symboler - den smäckra kvinnliga och den mäktiga manliga karmstolen - finns med sedan dess.

Med tredimensionella montagebilder har hon utvecklat sitt formspråk. Hon målar och bygger bilder ibland annat egentillverkat papper. Tempera, olja och akryl toppat med 24 karats bladguld.

Source: Art Signature Dictionary

Tystnadens Slöja by Ingbritt Irene LAGERBERG

Tystnadens Slöja

Price SEK 2,400 (€258)
Estimated SEK 4,000
Stilleben Med Fruktfat Och Stol by Ingbritt Irene LAGERBERG

Stilleben Med Fruktfat Och Stol

Price SEK 1,000 (€107)
Estimated SEK 2,000
Interiörbild by Ingbritt Irene LAGERBERG

Interiörbild

Price SEK 2,200 (€256)
Estimated SEK 3,000
(2) Stileben by Ingbritt Irene LAGERBERG

(2) Stileben

Price SEK 800 (€79)
Estimated SEK 1,200