By using our service you accept the use of cookies.

Inge SCHIÖLER

1908–1971, Sweden

Also known as: IS

Name: Inge SCHIÖLER
Birth: 1908, 10/3, Sweden
Died: 1971

Inge Schiöler

Strömstadsfödde Inge Schiöler (1908-1971) brukar hänföras till Göteborgskoloristerna. En skara konstnärer - förutom Schiöler Åke Göransson, Ivan Ivarson, Nils Nilsson och Ragnar Sandberg - som utöver sitt intensiva färgspråk egentligen bara hade det gemensamt att de fick sin utbildning på 1920-talet vid Valands målarskola. Som grupp framträdde de aldrig och de var sinsemellan mycket olika.

Strömstad, Koster och skärgården därikring var det som mest inspirerade Inge Schiöler. Hans far var författaren och botanisten Severin Schiöler. Det var han som väckte Inges naturintresse; träd och blommor förblev livet igenom Schiölers favoritmotiv. Men också havet, öarna och klippstränderna som han inte minst under 60-talssomrarna i egen stuga på Koster målade med allt starkare kolorit i kraftiga, breda penseldrag.
Efter realexamen i Strömstad hade Schiöler en tid studerat vid slöjdföreningens skola i Göteborg i akt och mening att bli reklammålare men upptäckt att det var konstmålare han ville bli. 1926 började han, 18 år gammal på Valands konstskola i Göteborg, där han imponerade på sin lärare Tor Bjurström med \\\"en intuitivt riktig uppfattning om vad det gällde att göra\\\". Redan året därpå deltog han i en elevutställning och fick lysande beröm av Handelstidningens stränge kritiker Birger Bæckström: \\\"(Schiöler) förbluffar med ett par landskap som äro mer än elevarbeten; de äro små konstverk som skulle försvara sin plats i en åtskilligt anspråksfullare församling\\\".

I de tidiga verken dominerade jordfärger men intensitet och färguttryck stegrades de år i början av 1930-talet då Schiöler bodde i Stockholm och fick stimulerande kontakt med bl.a. Sven X:et Erixson, Bjor Hjorth och Hilding Linnqvist.

Under Stockholmsåren levde han dock i knappa ekonomiska omständigheter. \\\"Vintertid skottade vi snö för att få ihop till matpengar eller rättare sagt kaffepengar. Lagad mat blev det sällan\\\", har en målarvän berättat, och det var också i Stockholm som hans själssjukdom först yppade sig. Med försämrad psykisk hälsa återvände han 1933 till Västkusten. 27 år vistades han sedan på sjukhus i Göteborg, de första nio åren utan att överhuvud röra en pensel men med många avbrott för besök hos familjen i Strömstad och på Koster.

Source: Strömstads Museum

Bryggor Och Båtar by Inge SCHIÖLER

Bryggor Och Båtar

Price SEK 280,000 (€30,237)
Estimated SEK 200,000–300,000
Mot Havet by Inge SCHIÖLER

Mot Havet

Price SEK 135,000 (€14,579)
Estimated SEK 50,000–70,000
I Havsviken, Koster by Inge SCHIÖLER

I Havsviken, Koster (1959)

Price SEK 23,000 (€2,475)
Estimated SEK 20,000–25,000
Vik by Inge SCHIÖLER

Vik (1968)

Price SEK 140,000 (€15,246)
Estimated SEK 100,000–125,000
Solnedgång by Inge SCHIÖLER

Solnedgång (Executed in 1970)

Price SEK 50,000 (€5,445)
Estimated SEK 60,000–80,000
Vy över öddö by Inge SCHIÖLER

Vy över öddö (1961)

Price SEK 55,000 (€6,078)
Estimated SEK 60,000–80,000
Gröna Löv I Motljus by Inge SCHIÖLER

Gröna Löv I Motljus

Price SEK 19,000 (€2,214)
Estimated SEK 20,000–25,000
Blommor by Inge SCHIÖLER

Blommor

Price SEK 11,000 (€1,282)
Estimated SEK 12,000–15,000
Blommande äng by Inge SCHIÖLER

Blommande äng (1963)

Price SEK 72,000 (€8,093)
Estimated SEK 40,000–50,000
Björkar Och Rönn by Inge SCHIÖLER

Björkar Och Rönn

Price SEK 6,400 (€708)
Estimated SEK 5,000
Vårsol by Inge SCHIÖLER

Vårsol (1968)

Price SEK 100,000 (€11,245)
Estimated SEK 100,000–150,000
Bränningar, Havsvik, Koster by Inge SCHIÖLER

Bränningar, Havsvik, Koster (1964)

Price SEK 130,000 (€13,871)
Estimated SEK 140,000–150,000
Bränningar, Måseskär by Inge SCHIÖLER

Bränningar, Måseskär (1959)

Price SEK 210,000 (€22,680)
Estimated SEK 250,000–300,000
Strand Vid Kostersundet by Inge SCHIÖLER

Strand Vid Kostersundet (1966)

Price SEK 205,000 (€22,140)
Estimated SEK 200,000–250,000
Kustlandskap by Inge SCHIÖLER

Kustlandskap

Price SEK 3,700 (€412)
Estimated SEK 1,800
Stackmoln by Inge SCHIÖLER

Stackmoln (Executed 1940's)

Price SEK 58,000 (€6,299)
Estimated SEK 40,000–50,000
Sjöbodar Vid Kostersundet by Inge SCHIÖLER

Sjöbodar Vid Kostersundet (1962)

Price SEK 125,000 (€13,576)
Estimated SEK 130,000–150,000
Motiv Från Seläter by Inge SCHIÖLER

Motiv Från Seläter (1963)

Price SEK 155,000 (€16,835)
Estimated SEK 175,000–200,000
Liljekonvaljer by Inge SCHIÖLER

Liljekonvaljer

Price SEK 160,000 (€17,378)
Estimated SEK 175,000–200,000
Prästkragar by Inge SCHIÖLER

Prästkragar

Price SEK 13,100 (€1,423)
Estimated SEK 8,000–10,000
Motiv Från Koster by Inge SCHIÖLER

Motiv Från Koster

Price SEK 50,000 (€4,780)
Estimated SEK 30,000–35,000
Pelargoner by Inge SCHIÖLER

Pelargoner

Price SEK 40,000 (€3,824)
Estimated SEK 35,000–40,000
Gula Hus by Inge SCHIÖLER

Gula Hus

Price SEK 7,000 (€669)
Estimated SEK 6,000–8,000
Kustbild by Inge SCHIÖLER

Kustbild

Price SEK 2,700 (€259)
Estimated SEK 1,500
Kustbild by Inge SCHIÖLER

Kustbild

Price SEK 3,200 (€307)
Estimated SEK 1,500

Träd

Price SEK 2,900 (€278)
Estimated SEK 1,800
Syd Hälsö by Inge SCHIÖLER

Syd Hälsö

Price SEK 90,000 (€8,838)
Estimated SEK 60,000–80,000
Vy över Havsvik by Inge SCHIÖLER

Vy över Havsvik

Price SEK 85,000 (€8,347)
Estimated SEK 50,000–60,000
Landskap Med Träd - Sydkoster by Inge SCHIÖLER

Landskap Med Träd - Sydkoster

Price SEK 420,000 (€41,244)
Estimated SEK 200,000–250,000

Begonia (1945)

Price SEK 30,000 (€2,803)
Estimated SEK 30,000–35,000

Frisk Vind (1960)

Price SEK 50,000 (€4,673)
Estimated SEK 50,000–60,000
Vy över Havsvik by Inge SCHIÖLER

Vy över Havsvik (1963)

Price SEK 58,000 (€5,420)
Estimated SEK 60,000–80,000
Klippor by Inge SCHIÖLER

Klippor (1960)

Price SEK 34,000 (€3,617)
Estimated SEK 20,000–25,000
Stilleben Med Päron by Inge SCHIÖLER

Stilleben Med Päron

Price SEK 24,000 (€2,553)
Estimated SEK 20,000–25,000