By using our service you accept the use of cookies.

Ingrid RUIN

1881–1956, Finland/Sweden

Also known as: Tigerstedt-Lignell

Name: Ingrid, Linnea RUIN
Birth: 1881
Died: 1956

Ingrid Ruin (Född Tigerstedt-Lignell) studerade vid Ateneum, Finska konstföreningens ritskola i Helsingfors och även vid Konstakademin i Köpenhamn. Hon var elev hos Albert Edelfelt i Finland samt hos Anders Zorn i Sverige.
Från början av 1930-talet var hon i huvudsak bosatt i Stockholm. Mest känd blev hon för sina ofta valörstuderande porträtt och nakenmålningar i Zorns efterföljd.
Hon företog resor till bl.a. Tyskland, Frankrike och Italien. Är representerad i ett flertal museer bl.a. i Berlin, Leningrad samt Serlachius stiftelse i Helsingfors.

Kvinna I Härbre by Ingrid RUIN

Kvinna I Härbre

Price SEK 4,800 (€557)
Estimated SEK 6,000
Flowers by Ingrid RUIN

Flowers (1955)

Price EUR 587
Incl. buyer's premium
Estimated EUR 800–1,000
Porträtt Föreställande General Procopé by Ingrid RUIN

Porträtt Föreställande General Procopé (1917)

Price SEK 15,000 (€1,693)
Estimated SEK 15,000–20,000
Girl by Ingrid RUIN

Girl (1933)

Price EUR 750
Estimated EUR 800
I Eldstadens Sken by Ingrid RUIN

I Eldstadens Sken

Price EUR 1,400
Estimated EUR 1,200–1,500
Dalaflicka Med Docka by Ingrid RUIN

Dalaflicka Med Docka (1930)

Price SEK 6,000 (€566)
Estimated SEK 6,000–8,000
Badande by Ingrid RUIN

Badande (1917)

Price SEK 11,000 (€1,048)
Estimated SEK 8,000
Läsande Nakenmodell by Ingrid RUIN

Läsande Nakenmodell

Price EUR 1,600
Estimated EUR 1,200–1,500