By using our service you accept the use of cookies.

Ivan IVARSON

1900–1939, Sweden/France

Also known as: II

Name: Ivan IVARSON
Birth: 1900, Sweden
Died: 1939, France

Ivan Ivarson studied for Thu Bjurström of Fine Arts in Gothenburg. He undertook study tours to France and Italy. He was inspired by Pierre Bonnard painting. He painted landscapes, with figures, and harbor views, but the favorite motifs were particularly flowers. Coloring was bold, fast brushwork with blurred contours often dissolved, naive expressionist. He belonged to Gothenburg Schools colourists. Represented: National Museum in Stockholm, Moderna Museet in Stockholm, Gothenburg Art Museum and Museum of Gävle.

Source: Composed of a variety of sources from the internet.

Ivan Ivarson ingick i den grupp som kallas Göteborgskoloristerna och var som sådan en utpräglad färgromantiker. Han började på Valands konstskola i Göteborg 1922, där han studerade under Tor Bjurströms ledning. På elevutställningen 1927 väckte hans bidrag intresse, såväl bland kritikerna som i kamratkretsen. Samma år reste han till Frankrike och Italien. Under resan förändrades Ivarsons måleri, koloriten ljusnade och det var som om Medelhavets vatten och den sydländska luften sköljde över hans måleri. När han 1928 gifte sig med konstnärskollegan Märta Taube inleddes den kanske lyckligaste och mest produktiva tiden i hans liv. Märta och sonen Per förekommer på en mängd lysande dukar med motiv från vardagslivet på Stenungsön, där den lilla familjen bodde vid trettiotalets ingång. Ungefär samtidigt blir den djupt ultramarinblå färgen, den som kallats Ivarsonblått, ofta förekommande, särskilt i kombination med rött, grönt och gult. Det var under den här perioden han fällde de ofta citerade orden att han önskade att han kunde äta färg. Särskilt framträdande blir Ivarsons färgfrosseri i hans prunkande blomsterstilleben. Men Ivarsons familjelycka blev kort. Redan 1932 skildes paret och Ivarson flyttade till Göteborg. Där målade han mest stadsmotiv. Sina sista år tillbringade han i Frankrike i förhoppning att det milda klimatet skulle förbättra hans vacklande hälsa. Han avled i Paris endast 39 år gammal.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum och Gävle museum.

Source: http://www.amells.com/

Stilleben Med Kopp Och äpple by Ivan IVARSON

Stilleben Med Kopp Och äpple (-24)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 20,000–25,000
Kustlandskap Med Sittande Flicka by Ivan IVARSON

Kustlandskap Med Sittande Flicka

Price SEK 17,000 (€1,830)
Estimated SEK 10,000–15,000
Röda Segel by Ivan IVARSON

Röda Segel

Price SEK 130,000 (€13,992)
Estimated SEK 80,000–100,000
Woman With Stroller On A Walk by Ivan IVARSON

Woman With Stroller On A Walk

Price SEK 404,250 (€44,023)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 400,000–450,000
Blommor I Kruka by Ivan IVARSON

Blommor I Kruka

Price SEK 400,000 (€43,560)
Estimated SEK 500,000–600,000
Kvinna I Hängmatta Bland Blommande äppelträd by Ivan IVARSON

Kvinna I Hängmatta Bland Blommande äppelträd (Executed 1930's)

Price SEK 340,000 (€37,461)
Estimated SEK 400,000–500,000
Flicka I Blått by Ivan IVARSON

Flicka I Blått

Price SEK 110,000 (€12,364)
Estimated SEK 125,000–150,000
Trädgårdsutsikt Med Blomkruka by Ivan IVARSON

Trädgårdsutsikt Med Blomkruka

Price SEK 125,000 (€14,238)
Estimated SEK 125,000–150,000
Porträtt Föreställande Yngve Nordvall by Ivan IVARSON

Porträtt Föreställande Yngve Nordvall

Price SEK 13,000 (€1,462)
Estimated SEK 12,000–15,000
Stilleben Med Blommor I Krus by Ivan IVARSON

Stilleben Med Blommor I Krus

Price SEK 175,000 (€19,679)
Estimated SEK 150,000–200,000
Flickorna Vid Stranden by Ivan IVARSON

Flickorna Vid Stranden

Price SEK 165,000 (€17,606)
Estimated SEK 200,000–250,000
Julle Med Röda Segel by Ivan IVARSON

Julle Med Röda Segel

Price SEK 345,000 (€36,812)
Estimated SEK 150,000–200,000
Från älven by Ivan IVARSON

Från älven (Executed ca. 1932)

Price SEK 375,000 (€40,500)
Estimated SEK 400,000–450,000
Stilleben Med Tekanna by Ivan IVARSON

Stilleben Med Tekanna

Price SEK 60,000 (€6,517)
Estimated SEK 60,000–70,000
Utsikt Från Rialto, Göteborg by Ivan IVARSON

Utsikt Från Rialto, Göteborg (Executed 1930's)

Price SEK 460,000 (€49,961)
Estimated SEK 400,000–600,000
Motiv Från Hjärtum, Bohuslän by Ivan IVARSON

Motiv Från Hjärtum, Bohuslän

Price SEK 175,000 (€19,007)
Estimated SEK 175,000–200,000
Parasollerna by Ivan IVARSON

Parasollerna

Price SEK 280,000 (€30,411)
Estimated SEK 300,000–350,000
åsna Med Kärra by Ivan IVARSON

åsna Med Kärra (1927)

Price SEK 6,000 (€622)
Estimated SEK 5,000–7,000
Blommor I Vas by Ivan IVARSON

Blommor I Vas

Price SEK 56,000 (€5,802)
Estimated SEK 40,000–50,000
Blomsterstilleben by Ivan IVARSON

Blomsterstilleben (1931)

Price SEK 185,000 (€18,167)
Estimated SEK 150,000–200,000
Badhus - Stenungsön by Ivan IVARSON

Badhus - Stenungsön

Price SEK 80,000 (€7,856)
Estimated SEK 100,000–125,000
Röda Rosor I Vas by Ivan IVARSON

Röda Rosor I Vas

Price SEK 58,000 (€5,469)
Estimated SEK 40,000–50,000
Strandpromenad by Ivan IVARSON

Strandpromenad

Price SEK 125,000 (€11,682)
Estimated SEK 180,000–200,000
Landskap I Solnedgång by Ivan IVARSON

Landskap I Solnedgång (1932)

Price SEK 185,000 (€17,289)
Estimated SEK 200,000–250,000
Märta Ivarsson Vid Sundet by Ivan IVARSON

Märta Ivarsson Vid Sundet

Price SEK 300,000 (€30,303)
Estimated SEK 300,000–400,000