By using our service you accept the use of cookies.

Jan HÅFSTRÖM

1937, Sweden

Also known as: JH

Name: Jan HÅFSTRÖM
Birth: 1937, Sweden
Lived & Active In: Stockholm, Sweden

Jan Håfström som är född 1937 representerar ett inspirerande och nyskapande konstnärskap, ett konstnärskap som sedan mitten av 1960-talet varit betydande och nydanande inslag i det svenska konstlivet. Efter utbildningen på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm debuterade han på den svenska konstscenen 1966, han verkade inledande i popkonstens anda och började redan då intressera sig för seriefigurer. Från 1970-talet förändras dock Håfströms konstnärskap, under kommande decennier karaktäriserades hans konst av ett nonfigurativt och intimt måleri. Det var först runt millennieskiftet han återvände till att skapa verk i popkonstens anda, detta presenterades med utställningen Walker på Färgfabriken år 2001.

Representerad
Moderna Museet, Stockholm, Sverige
Nationalmuseum, Stockholm, Sverige
AstrupFearnley, Museum of Modern Art, Oslo, Norge
Hovikoddens Kunstsenter, Oslo, Norge
Kiasma, Museum of Contemporary Art, Helsinki, Finland
Malmö konstmuseum, Malmö, Sverige
Göteborgs konstmuseum, Göteborg, Sverige.

Source: Stockholms Auktionsverk, Stockholm Sweden

Diptyk, Komposition Med Fragment by Jan HÅFSTRÖM

Diptyk, Komposition Med Fragment (-87)

Price SEK 6,200 (€670)
Estimated SEK 12,000
Stenbrott by Jan HÅFSTRÖM

Stenbrott (1977)

Price SEK 24,000 (€2,723)
Estimated SEK 20,000–25,000
Untitled by Jan HÅFSTRÖM

Untitled (1976)

Price SEK 48,000 (€5,446)
Estimated SEK 50,000–60,000
Composition by Jan HÅFSTRÖM

Composition (-82)

Price SEK 2,200 (€245)
Estimated SEK 2,500
Fisk by Jan HÅFSTRÖM

Fisk (1973)

Price SEK 7,500 (€824)
Estimated SEK 5,000–6,000
Mr. Walker by Jan HÅFSTRÖM

Mr. Walker (2003)

Price SEK 4,200 (€470)
Estimated SEK 1,500
Untitled, Diptyk by Jan HÅFSTRÖM

Untitled, Diptyk (1991)

Price SEK 2,400 (€268)
Estimated SEK 3,000–4,000
Mr Walker by Jan HÅFSTRÖM

Mr Walker (2005)

Price SEK 400,000 (€42,512)
Estimated SEK 600,000–800,000
Mr Walker by Jan HÅFSTRÖM

Mr Walker (2002)

Price SEK 350,000 (€37,198)
Estimated SEK 300,000–400,000
Spricka by Jan HÅFSTRÖM

Spricka (1974)

Price SEK 11,000 (€1,169)
Estimated SEK 6,000–8,000
Untitled by Jan HÅFSTRÖM

Untitled (1991)

Price SEK 14,000 (€1,518)
Estimated SEK 10,000–12,000
Untitled by Jan HÅFSTRÖM

Untitled (1986)

Price SEK 15,000 (€1,627)
Estimated SEK 15,000–18,000
Nr. 5 by Jan HÅFSTRÖM

Nr. 5 (1986)

Price SEK 15,000 (€1,627)
Estimated SEK 10,000–12,000
Untitled by Jan HÅFSTRÖM

Untitled (1990)

Price SEK 13,000 (€1,352)
Estimated SEK 15,000–20,000
Mr Walker by Jan HÅFSTRÖM

Mr Walker (2009)

Price SEK 250,000 (€260,000)
Estimated SEK 250,000–300,000
Spalato by Jan HÅFSTRÖM

Spalato (1986-87)

Price SEK 60,000 (€6,240)
Estimated SEK 50,000–60,000
Den Fjärde Stationen by Jan HÅFSTRÖM

Den Fjärde Stationen (1989)

Price SEK 42,000 (€4,017)
Estimated SEK 40,000–60,000
Untitled by Jan HÅFSTRÖM

Untitled (1979)

Price SEK 14,000 (€1,339)
Estimated SEK 15,000–20,000
Den Fjärde Stationen by Jan HÅFSTRÖM

Den Fjärde Stationen (1989)

Price SEK 42,000 (€4,017)
Estimated SEK 40,000–60,000

Mr. Walker (2003)

Price SEK 1,800 (€173)
Estimated SEK 1,500
Urkund by Jan HÅFSTRÖM

Urkund (1979)

Price SEK 12,000 (€1,178)
Estimated SEK 8,000–10,000
Femte Stationen by Jan HÅFSTRÖM

Femte Stationen (1989)

Price SEK 36,000 (€3,535)
Estimated SEK 25,000–30,000
Målningens Vetande by Jan HÅFSTRÖM

Målningens Vetande (1992)

Price SEK 32,000 (€3,142)
Estimated SEK 30,000–40,000

Målningens Vetande (1992)

Price SEK 32,000 (€3,142)
Estimated SEK 30,000–40,000
Mr. Walker by Jan HÅFSTRÖM

Mr. Walker (2003)

Price SEK 2,500 (€244)
Estimated SEK 1,500
The Abyss/avgrunden by Jan HÅFSTRÖM

The Abyss/avgrunden (1984-85)

Price SEK 40,000 (€3,738)
Estimated SEK 50,000–60,000
Pompeji by Jan HÅFSTRÖM

Pompeji (1977)

Price SEK 50,000 (€4,673)
Estimated SEK 50,000–60,000
Dike by Jan HÅFSTRÖM

Dike

Price SEK 15,000 (€1,402)
Estimated SEK 15,000–20,000
Utan Titel (2) by Jan HÅFSTRÖM

Utan Titel (2) (1988-89)

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 25,000–30,000
Utan Titel by Jan HÅFSTRÖM

Utan Titel (1989)

Price SEK 38,000 (€3,551)
Estimated SEK 40,000–50,000