By using our service you accept the use of cookies.

Jan MANKER

1941, Sweden

Also known as: JM

Name: Jan MANKER
Birth: 1941, Sweden

Jan Manker.

Utbildning:
Sthlms Universitet 1960 – 64 och Konsthögskolan 1964-69. Lärare vid Konstfack 1968-77.
Han har arbetat med att skapa och driva Grafikens Hus sedan -93. Intendent för Sv. allm. konstförening1995-99.
Manker har haft separatutställn.över hela landet och deltagit i ett stort antal samlingsutställningar i Sverige och utomlands. Han har utfört många offentliga arbeten och är representerad bl.a. vid Moderna museet, Grafikens Hus och ett antal landsortsmuseer.

Source: http://www.galleriremi.com/Katalogprogvt6.htm

Europa Och Tjuren by Jan MANKER

Europa Och Tjuren (1979)

Price SEK 13,500 (€1,618)
Not sold
Estimated SEK 20,000
Carl Westermann (exil Iii) by Jan MANKER

Carl Westermann (exil Iii) (2000)

Price SEK 8,000 (€908)
Estimated SEK 10,000–12,000
Composition by Jan MANKER

Composition

Price SEK 300 (€35)
Estimated SEK 1,200
Vingar by Jan MANKER

Vingar (1972)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 800