By using our service you accept the use of cookies.

Johan Tobias SERGEL

1740–1814, Sweden

Also known as: Sergell

Name Johan Tobias SERGEL
Birth 1740, Sweden
Died 1814, Sweden

Johan Tobias Sergel var en svensk skulptör, bildkonstnär, hovintendent, professor och direktör vid Konstakademien född i Stockholm. Han studerade för Jean Eric Rehn, Adrien Masreliez och Pierre Hubert L’Archeveque som tog honom till Paris för att studera skulptur. Senare studerade Sergel även gravyr för Per Floding och en tid i Rom. Verket ”Vattennymfen”, utfört 1771, var hans första självständiga och finns idag på Nationalmuseum i Stockholm. Sergel fick sitt genombrott med skulpturen ”Faunen” 1774, andra kända verk är bland annat ”Amor och Psyke” som Gustav den III införskaffade. En rad teckningar och laveringar finns bevarade utförda av honom som skildrar det gustavianska livet.

Source: www.bukowskismarket.com

Enligt Uppgift Föreställande Friherrinnan Louise Adlersparre by Johan Tobias SERGEL

Enligt Uppgift Föreställande Friherrinnan Louise Adlersparre

Price SEK 3,200 (€389)
Estimated SEK 4,000
Chryses Anropar Apollon - Scen Ur Den Grekiska Hjältesagan, Iliaden by Johan Tobias SERGEL

Chryses Anropar Apollon - Scen Ur Den Grekiska Hjältesagan, Iliaden (Executed ca.1766)

Price SEK 20,000 (€2,210)
Estimated SEK 20,000–25,000
Grekernas Rådslag I Agamemnons Tält - Scen Ur Den Grekiska Hjältesagan Iliaden by Johan Tobias SERGEL

Grekernas Rådslag I Agamemnons Tält - Scen Ur Den Grekiska Hjältesagan Iliaden (Executed ca.1766)

Price SEK 30,000 (€3,315)
Estimated SEK 20,000–25,000
Porträtt Av Bellman by Johan Tobias SERGEL

Porträtt Av Bellman

Price SEK 6,200 (€676)
Estimated SEK 3,000
Porträtt Av Gustav Iii. by Johan Tobias SERGEL

Porträtt Av Gustav Iii.

Price SEK 15,500 (€1,691)
Estimated SEK 3,000
Det Betlehemitiska Barnamordet by Johan Tobias SERGEL

Det Betlehemitiska Barnamordet

Price SEK 20,000 (€2,160)
Estimated SEK 30,000–35,000
Utdrivande Ur Paradiset by Johan Tobias SERGEL

Utdrivande Ur Paradiset

Price SEK 9,500 (€1,061)
Estimated SEK 10,000–15,000
Brev Adresserat Till Brukspatron Birger Rothoff, Daterat Stockholm Den 25 Maj 1812 by Johan Tobias SERGEL

Brev Adresserat Till Brukspatron Birger Rothoff, Daterat Stockholm Den 25 Maj 1812 (1812)

Price SEK 32,000 (€3,573)
Estimated SEK 40,000–50,000
Brev Till Brukspatron Birger Rothoff, Daterat Stockholm Den 18 Februari 1806 by Johan Tobias SERGEL

Brev Till Brukspatron Birger Rothoff, Daterat Stockholm Den 18 Februari 1806 (1806)

Price SEK 40,000 (€4,466)
Estimated SEK 50,000–60,000
Brev Till Brukspatron Birger Rothoff, Daterat Stockholm Den 22 Januari by Johan Tobias SERGEL

Brev Till Brukspatron Birger Rothoff, Daterat Stockholm Den 22 Januari (Executed 1811)

Price SEK 36,000 (€4,019)
Estimated SEK 30,000–40,000
Mælby Tempel - Allegori över Den Döde Ehrensvärd Uppenbarad För Sergel Som Ljusomstrålad Ande I Det Doriska Templet by Johan Tobias SERGEL

Mælby Tempel - Allegori över Den Döde Ehrensvärd Uppenbarad För Sergel Som Ljusomstrålad Ande I Det Doriska Templet (1801)

Price SEK 100,000 (€10,969)
Estimated SEK 100,000–150,000