By using our service you accept the use of cookies.

Johan ‘John’ KINDBORG

1861–1907, Sweden

Also known as: JKG

Name: Johan ‘John’ KINDBORG
Birth: 1861, Sweden
Died: 1907, Sweden

Johan Ludvig Kindborg studied with Oscar Thorn and Edward Perseus, and at the Art Academy. He painted landscapes, depicting the Stockholm area, but also from south and central Swedish areas. Represented: National Museum in Stockholm, with motifs from Stockholm, the Malmö Museum, as well as in Danish and German collections

Source: Art Signature Dictionary

Johan Ludvig Kindborg studerade för Oskar Törnå och Edvard Perséus, samt vid Konstakademien. Han målade landskap, med motiv från stockholmstrakten, men även från syd- och mellansvenska bygder.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm med motiv från Stockholm, i Malmö Museum, samt i danska och tyska samlingar.

Source: Art Signature Dictionary

Hasselbacken, Vårmotiv Från Djurgården by Johan ‘John’ KINDBORG

Hasselbacken, Vårmotiv Från Djurgården (-89)

Price SEK 20,000 (€2,207)
Estimated SEK 20,000–25,000
Landsväg Med Promenerande Kvinnor by Johan ‘John’ KINDBORG

Landsväg Med Promenerande Kvinnor (-85)

Price SEK 9,000 (€993)
Estimated SEK 15,000–18,000
Landskap Med Mor Och Son by Johan ‘John’ KINDBORG

Landskap Med Mor Och Son (-82)

Price SEK 4,000 (€453)
Estimated SEK 6,000
Kärleksmötet by Johan ‘John’ KINDBORG

Kärleksmötet (-86)

Price SEK 4,000 (€438)
Estimated SEK 3,000
Skogsmotiv by Johan ‘John’ KINDBORG

Skogsmotiv (-88)

Price SEK 8,200 (€900)
Estimated SEK 8,000
Insjölandskap I Aftonstämning - Motiv Från Fryksfors by Johan ‘John’ KINDBORG

Insjölandskap I Aftonstämning - Motiv Från Fryksfors (-92)

Price SEK 26,000 (€2,706)
Estimated SEK 15,000–18,000
Skogsstigen by Johan ‘John’ KINDBORG

Skogsstigen (-89)

Price SEK 13,000 (€1,353)
Estimated SEK 8,000–10,000
Vy över Riddarholmen, Stockholm by Johan ‘John’ KINDBORG

Vy över Riddarholmen, Stockholm (1890)

Price SEK 14,000 (€1,339)
Estimated SEK 18,000–20,000
Vinterlandskap Med Skidåkare by Johan ‘John’ KINDBORG

Vinterlandskap Med Skidåkare (1896)

Price SEK 1,600 (€157)
Estimated SEK 1,200
(2) årstiderna - Vinter Och Sommar by Johan ‘John’ KINDBORG

(2) årstiderna - Vinter Och Sommar (1892)

Price SEK 30,000 (€2,828)
Estimated SEK 30,000–35,000
(2) årstiderna - Höst Och Vår by Johan ‘John’ KINDBORG

(2) årstiderna - Höst Och Vår

Price SEK 30,000 (€2,828)
Estimated SEK 30,000–35,000