By using our service you accept the use of cookies.

Johan TIRÉN

1853–1911, Sweden

Also known as: JTN

Name: Johan TIRÉN
Birth: 1853, Sweden
Died: 1911, Sweden

Johan Tirén var uppvuxen i Själevad i trakten av Örnsköldsvik, men flyttade som sjuåring med sin familj till Oviken i Jämtland. Vid 1880-talets början hade han gjort sig känd som ett gott ämne till konstnär, en fosterlandsmålare, med penseln riktad mot den norra delen av vårt land. Han hade varit i Stockholm och tillhörde där Edvard Perséus krets av elever. Han målade landskap, norrlandsmotiv med fjäll och furuskog och dessemellan romantiska stämningar vid Mälaren. 1880 vann Tirén den kungliga medaljen vid Konstakademiem för prisämnet Loke fängslas av asarne. Året efter sände konstnären en stor duk till elevutställningen, Jämtlandssägen, en variant av motivet med Näcken och spelmannen. I Johan Tiréns framställning är spelmannen en yngling i jämtlandsdräkt som med fiol och stråke i sin hand lyssnar till Näckens spel djupt nere i den skummande forsen. Den som satt modell för ynglingen var Tiréns akademikamrat Anders Zorn.
Hösten 1882 erhöll Johan Tirén ett stipendium som han använde till resor, bland annat med gode vännen Bruno Liljefors, runt om i Europa men också till studier i Jämtland. Trots de långa resorna till Tyskland, Frankrike och Italien återvände Tirén alltid till de norrländska landskapen i sina dukar. Även utrikes målade han fjällandskap, Liljefors målade djur. 1884 anhöll Tirén att stipendiet också skulle gälla resor inom landet. Dock blev denna ansökan avslagen och med detta besked i bagaget vände han hem och bosatte sig med sin nyblivna hustru, konstnären Gerda Tirén, i Oviken i Jämtland, mitt bland skog, sjöar och fjäll. Här kom konstnären att mer och mer leva sig in i samernas villkor och han tog i sin konst en klar ställning för deras sak. Man kan säga att Johan Tirén var en målande etnolog, en berättare och bildligt talat, nedtecknare av samernas dagliga liv med allt vad det innebar av kamp och nöd.

Representerad:
Efter snöstormen, Lappgosse med lasso, samt Lappländskt landskap med renar i Nationalmuseum i Stockholm, Nordiska Muséet, Konstakademien, Malmö Museum, Norrköping, Kristianstad, Gävle museer, Älgskytten i Muséet i Härnösand.

Source: Stockholms Auktionsverk, Stockholm Sweden

Jägare I Skog by Johan TIRÉN

Jägare I Skog

Price SEK 55,000 (€5,940)
Estimated SEK 50,000–60,000
Samepar Med Hund by Johan TIRÉN

Samepar Med Hund (1890)

Price SEK 60,000 (€6,770)
Estimated SEK 40,000–50,000
Jämtlandssägen by Johan TIRÉN

Jämtlandssägen

Price SEK 80,000 (€9,027)
Estimated SEK 80,000–100,000
Samepojkar Med Hundar I Fjällandskap by Johan TIRÉN

Samepojkar Med Hundar I Fjällandskap

Price SEK 56,000 (€6,294)
Estimated SEK 60,000–80,000
Lapplägret Vid Gleen by Johan TIRÉN

Lapplägret Vid Gleen (1891)

Price SEK 355,250 (€39,930)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 300,000–350,000
Samiskt Barn Med Hundar by Johan TIRÉN

Samiskt Barn Med Hundar

Price SEK 16,000 (€1,818)
Estimated SEK 5,000
Skidande Same by Johan TIRÉN

Skidande Same (-92)

Price SEK 45,000 (€4,860)
Estimated SEK 50,000–60,000
Same Med Hund by Johan TIRÉN

Same Med Hund (1890)

Price SEK 95,000 (€10,640)
Estimated SEK 60,000–80,000
Sommaridyll by Johan TIRÉN

Sommaridyll

Price SEK 28,000 (€2,915)
Estimated SEK 30,000–40,000
Vargar I Vinterlandskap by Johan TIRÉN

Vargar I Vinterlandskap (1900)

Price SEK 120,000 (€12,491)
Estimated SEK 100,000–125,000
Fjällvegetation by Johan TIRÉN

Fjällvegetation

Price SEK 13,000 (€1,353)
Estimated SEK 15,000–18,000
Jaktmotiv Från Jämtlandsfjällen by Johan TIRÉN

Jaktmotiv Från Jämtlandsfjällen

Price SEK 84,000 (€8,728)
Estimated SEK 30,000–40,000
Grinden by Johan TIRÉN

Grinden

Price SEK 5,500 (€549)
Estimated SEK 5,000
Björnjägare by Johan TIRÉN

Björnjägare

Price SEK 1,500 (€154)
Estimated SEK 2,000
Same Med Hund by Johan TIRÉN

Same Med Hund

Price SEK 80,000 (€7,648)
Estimated SEK 60,000–80,000
Jämtlandssägen by Johan TIRÉN

Jämtlandssägen

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 250,000–300,000
Vargarna Attackerar by Johan TIRÉN

Vargarna Attackerar (1904)

Price SEK 96,000 (€8,727)
Estimated SEK 75,000–100,000
Vårstämning Vid Snasahögarna by Johan TIRÉN

Vårstämning Vid Snasahögarna

Price SEK 55,000 (€5,000)
Estimated SEK 50,000–60,000