By using our service you accept the use of cookies.

Johan WALDENSTRÖM

1926, Sweden

Also known as: JW

Name: Johan, Alfred Henning WALDENSTRÖM
Birth: 1926, Sweden

Johan Alfred Henning Waldenström var målare och tecknare. Han utbildade sig vid Isaac Grünewalds och Otte Skölds målarskolor i Stockholm och vid Konstakademien i Stockholm. I sitt måleri arbetade han gärna med palettkniv. Hans abstrakta bilder inspirerades ofta av landskap. Han har utfört emaljmålningar vid husentréer i Östbergahöjden i Stockholm. I maj 1962 ställde han ut tillsammans med Leoo Verde, en av svensk konsts mest säregna expressionister och Björn Hallström m fl. Han finns representerad hos Moderna Museet i Stockholm.

Source: www.bukowskis.com

Abstrakt Komposition Med Svart, Rött, Lila, Grått Och Ockra. Betitlad

Abstrakt Komposition Med Svart, Rött, Lila, Grått Och Ockra. Betitlad "i Parken"

Price SEK 482 (€56)
Estimated SEK 1,500

Komposition I Blått

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 4,000