By using our service you accept the use of cookies.

John ‘Jon’ JON-AND

1889–1941, Sweden

Also known as: JA

Name: John, Erik Algot ‘Jon’ JON-AND
Birth: 1889, Sweden
Died: 1941

John Jon-And studerade på Valand i Göteborg. reste sedan till Paris, 1913, där han träffade Agnes Cleve på \\\"Academie de la Palette\\\", där de gick i lära hos le Fauconnier. I Paris kom de i kontakt med avant-garde kretsar och mötte konstnärsparet Vasily Kandinsky och Gabriele Münter. De båda var starka företrädare för den tyska moderna expressionismen och den franska kubismen samt medlemmar i den tyska konstnärsgruppen Der Blaue Reiter. Agnes Cleve och John Jon-And påverkades starkt av deras måleri, särskilt Cleve lyckades förena Matisse kolorit med det kubistiska perspektivet. Vänskapen med Kandinsky och Gabriele Münter bestod och under första världskriget kom det rysk-tyska paret till Sverige. I Stockholm fick de hyra Cleve/Jon-Ands Stockholmsateljé och Kandinsky tryckte grafik på en handpress som John Jon-And byggt. Tillsammans vistades de också i Källviken vid Gullmarsfjorden på västkusten, där paret Jon-And hade sitt sommarnöje. De starka färgerna och den vilda naturen inspirerade alla konstnärerna till många av deras betydande konstverk, tillkomna på 1910-talet.
1923 arbetar han med Göteborgsutställningen. Han arbetar på Lorensbergsteater som dekorationsmålare sedan vid Konserthusteatern i Stockholm och blev därefter knuten till Kungliga teatern, Operan, där han i slutet av 20-talet efterträdde Isaac Grünewald, något som anses vara en anledning till att Jon-Ands måleri sedan dess hamnat i bakgrunden. Han blev ordinarie chefsdekoratör 1927. Han var expressioniskt uttrycksfull och blev en av den Svenska teaterkonstens förnyare. Han har även gjort karikatyrer med en frodig humor, teckningar, samt etsningar och utgav själv en serie litografier med Lorensbergsteaterns artister, hans samlade kamratporträtt i, Konstnärer, år 1941.
På Nationalmuseum 1944 ordnades det en minnesutställning för honom, som året därpå även visades på Konsthallen i Göteborg.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet.

Source: http://www.bukowskis.se

Förlovningspromenaden by John ‘Jon’ JON-AND

Förlovningspromenaden (-14)

Price SEK 232,750 (€24,904)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 200,000–250,000
Kvinna I Page by John ‘Jon’ JON-AND

Kvinna I Page (Executed in 1916)

Price SEK 17,000 (€1,830)
Estimated SEK 10,000–12,000
Woolworth Building, New York by John ‘Jon’ JON-AND

Woolworth Building, New York (1916)

Price SEK 19,600 (€2,271)
Estimated SEK 15,000–20,000
Gullholmen by John ‘Jon’ JON-AND

Gullholmen (1915)

Price SEK 189,875 (€22,003)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 200,000–250,000
Självporträtt by John ‘Jon’ JON-AND

Självporträtt (-16)

Price SEK 8,575 (€994)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 8,000–10,000
Agnes by John ‘Jon’ JON-AND

Agnes (1914)

Price SEK 15,925 (€1,845)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 15,000–20,000

"slussen" (trollhättan) (1915-16)

Price SEK 588,000 (€68,137)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 500,000–700,000
Dam Med Locktång by John ‘Jon’ JON-AND

Dam Med Locktång (1916)

Price SEK 31,850 (€3,691)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 30,000–40,000
Skidåkare by John ‘Jon’ JON-AND

Skidåkare

Price SEK 30,000 (€3,201)
Estimated SEK 40,000–50,000
Båtar Vid Slussen by John ‘Jon’ JON-AND

Båtar Vid Slussen

Price SEK 58,000 (€6,189)
Estimated SEK 50,000–60,000
Sittande Modell by John ‘Jon’ JON-AND

Sittande Modell

Price SEK 36,000 (€4,019)
Estimated SEK 40,000–50,000
Kvinna, Gullholmen by John ‘Jon’ JON-AND

Kvinna, Gullholmen (Executed 1915)

Price SEK 60,000 (€6,517)
Estimated SEK 80,000–100,000
I Havsbandet, Gullholmen by John ‘Jon’ JON-AND

I Havsbandet, Gullholmen

Price SEK 140,000 (€15,205)
Estimated SEK 175,000–200,000
Från Fönstret Mot Havet by John ‘Jon’ JON-AND

Från Fönstret Mot Havet

Price SEK 8,500 (€872)
Estimated SEK 8,000
Blomsterstilleben by John ‘Jon’ JON-AND

Blomsterstilleben

Price SEK 12,000 (€1,178)
Estimated SEK 8,000–10,000

Eskimåflicka , Kajak, Isberg Ii

Price SEK 12,000 (€1,158)
Estimated SEK 12,000
I Hemmet by John ‘Jon’ JON-AND

I Hemmet

Price SEK 4,500 (€439)
Estimated SEK 6,000
Badnymfer, Gullholmen by John ‘Jon’ JON-AND

Badnymfer, Gullholmen (1916-1917)

Price SEK 120,000 (€11,214)
Estimated SEK 120,000–140,000
Varvet I Uddevalla by John ‘Jon’ JON-AND

Varvet I Uddevalla

Price SEK 5,000 (€467)
Estimated SEK 6,000–8,000
Stilleben by John ‘Jon’ JON-AND

Stilleben (1919)

Price SEK 6,500 (€688)
Estimated SEK 8,000