By using our service you accept the use of cookies.

Josef FRANK

1885–1967, Austria/Sweden

Also known as: JF

Name Josef FRANK
Birth 1885, Austria
Died 1967

Joseph Frank studied at the Technical University of Vienna. He was active at the Swedish Tenn in Stockholm. He also composed the pattern of textile and wallpaper printing.
Represented: National Museum in Stockholm.

Josef Frank studerade vid Tekniska Högskolan i Wien. Han var verksam vid Svenskt Tenn i Stockholm. Han har även komponerat mönster för textilier och tapettryck.

Representerad:
Nationalmuseum i Stockholm.

Soffbord. ”diplomat”, Modellnummer 2073. Brännstämplat Josef Frank by Josef FRANK

Soffbord. ”diplomat”, Modellnummer 2073. Brännstämplat Josef Frank

Price SEK 15,000 (€1,687)
Estimated SEK 10,000–12,000
Mansporträtt by Josef FRANK

Mansporträtt

Price SEK 2,400 (€266)
Estimated SEK 3,000
Provance, Frankrike Sommaren 1954 by Josef FRANK

Provance, Frankrike Sommaren 1954 (1954)

Price SEK 13,000 (€1,352)
Estimated SEK 5,000–6,000
Satsbord, 3 Delar, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 618 by Josef FRANK

Satsbord, 3 Delar, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 618

Price SEK 6,500 (€622)
Estimated SEK 2,000–3,000
Gardiner, Sex Fodrade Våder, Tulpaner Mot Svart Botten. Linne. Firma Svenskt Tenn by Josef FRANK

Gardiner, Sex Fodrade Våder, Tulpaner Mot Svart Botten. Linne. Firma Svenskt Tenn

Price SEK 8,000 (€765)
Estimated SEK 5,000–6,000
Nationalmuseiskåpet Firma Svenskt Tenn, Modellnummer 881 by Josef FRANK

Nationalmuseiskåpet Firma Svenskt Tenn, Modellnummer 881

Price SEK 76,000 (€7,269)
Estimated SEK 80,000–100,000
Barbord På Hjul, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2227 by Josef FRANK

Barbord På Hjul, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2227

Price SEK 6,000 (€574)
Estimated SEK 4,000–5,000
Fåtölj, För Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 336 by Josef FRANK

Fåtölj, För Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 336

Price SEK 16,000 (€1,530)
Estimated SEK 7,000–8,000
Bordslampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 1819/3 by Josef FRANK

Bordslampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 1819/3

Price SEK 5,000 (€478)
Estimated SEK 2,000–2,500
Bordslampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 1819/2 by Josef FRANK

Bordslampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 1819/2

Price SEK 4,500 (€430)
Estimated SEK 2,000–2,500
Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 1842 by Josef FRANK

Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 1842

Price SEK 4,800 (€459)
Estimated SEK 2,000–2,500
Golvlampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2326 by Josef FRANK

Golvlampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2326

Price SEK 6,000 (€574)
Estimated SEK 1,500–2,000
Bordslampor, Ett Par. Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2660 by Josef FRANK

Bordslampor, Ett Par. Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2660

Price SEK 10,500 (€1,004)
Estimated SEK 4,000–5,000
Serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn. Variant Av Modellnummer 2177 by Josef FRANK

Serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn. Variant Av Modellnummer 2177

Price SEK 3,800 (€363)
Estimated SEK 4,000–5,000
Byrå Flora, Firma Svenskt Tenn, Modellnummer 1050 by Josef FRANK

Byrå Flora, Firma Svenskt Tenn, Modellnummer 1050

Price SEK 78,000 (€7,461)
Estimated SEK 80,000–100,000
Hortus by Josef FRANK

Hortus

Price SEK 4,000 (€383)
Estimated SEK 3,000–4,000
Golvlampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 1842 by Josef FRANK

Golvlampa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 1842

Price SEK 4,200 (€402)
Estimated SEK 2,000–2,500
Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2564 by Josef FRANK

Golvarmatur, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2564

Price SEK 2,400 (€230)
Estimated SEK 2,500–3,000
Bordslampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2552 by Josef FRANK

Bordslampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2552

Price SEK 5,500 (€526)
Estimated SEK 1,500–2,000
Bordslampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 2349 by Josef FRANK

Bordslampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer G 2349

Price SEK 7,000 (€670)
Estimated SEK 2,500–3,000
Vitrinskåp. Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2077 by Josef FRANK

Vitrinskåp. Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2077

Price SEK 32,000 (€3,061)
Estimated SEK 20,000–25,000
Karmstol, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 667 by Josef FRANK

Karmstol, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 667

Price SEK 6,500 (€622)
Estimated SEK 4,000–5,000
Soffbord, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2139 by Josef FRANK

Soffbord, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2139

Price SEK 37,000 (€3,539)
Estimated SEK 20,000–25,000
Soffa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 968 by Josef FRANK

Soffa, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 968

Price SEK 16,000 (€1,530)
Estimated SEK 18,000–20,000
Karmstol, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 652 by Josef FRANK

Karmstol, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 652

Price SEK 6,000 (€574)
Estimated SEK 3,000–4,000
Skrivbord, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 500/a by Josef FRANK

Skrivbord, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 500/a

Price SEK 15,000 (€1,435)
Estimated SEK 12,000–15,000
Vägghylla, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2085 by Josef FRANK

Vägghylla, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2085

Price SEK 5,200 (€497)
Estimated SEK 2,000–3,000
Golvlampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2458 by Josef FRANK

Golvlampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2458

Price SEK 8,000 (€765)
Estimated SEK 4,000–5,000
Bordslampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2466 by Josef FRANK

Bordslampor, Ett Par, Firma Svenskt Tenn. Modellnummer 2466

Price SEK 10,000 (€957)
Estimated SEK 3,000–4,000