By using our service you accept the use of cookies.

Karl HULTSTRÖM

1884–1973, Sweden

Also known as: KH

Name Gustav Adolf, Kael, Mauritz HULTSTRÖM
Birth 1884, Sweden
Died 1973

Karl Hultström, sculptor, studied at the Art Academy in Stockholm, Sweden. He has done decorative skulprurer, reliefs, portrait busts, including the artist John Bauer.

Karl Hultström studerade vid Konstakademien i Stockholm. Han har modellerat Engelbrektsmonumentet i Falun, monument över John Bauer i Jönköping, fontänen Befriaren i Örebro, samt fontänen S:t Kristoffer i Stockholm. Har dessutom gjort dekorativa reliefer, porträttbyster,av prins Carl och Gustaf Cederström, och även gjort medaljer.

Representerad:
Moderna Muséet i Stockholm, Nyköpings och Västerås muséer, samt i Wien.

Diana by Karl HULTSTRÖM

Diana

Price SEK 14,662 (€1,648) Incl. buyer's premium
Estimated SEK 6,000–8,000
Orfeus by Karl HULTSTRÖM

Orfeus

Price SEK 7,000 (€787)
Estimated SEK 5,000–7,000

Figurin Poserande Kvinna Förgylld Brons

Price SEK 1,300 (€128)
Estimated SEK 800
Diana På Jakt by Karl HULTSTRÖM

Diana På Jakt

Price SEK 5,400 (€495)
Estimated SEK 2,500