By using our service you accept the use of cookies.

Kristina ELANDER

1952, Sweden

Also known as: KE, Abelli-Elander

Name: Kristina, Abelli ELANDER
Birth: 1952, Sweden

Elander, Kristina f. 1952, Svensk målare och skulptör. Utbildad 1972-73 på Birkagårdens konstskola. Debuterade på Galleri Händer i Stockholm 1978. Har undervisat på Konstfack och varit gästprofessor på Kungliga Konsthögskolan 2007-2011. Arbetade tidigt med serieartade målningar, som kritiserade rådande könsförhållanden. Senare har hon bl.a. ägnat sig åt rumsliga installationer med väggmåleri, teckning och figurer i keramik och textil. Har gjort kostymer till ett flertal av Marie-Louise Ekmans filmer. Hon använder klara färger med seriebildens förenklingar och har ett drastiskt bildspråk.

Source: https://www.bukowskis.com

Untitled by Kristina ELANDER

Untitled (-85)

Price SEK 6,000 (€659)
Estimated SEK 6,000–8,000
Flower by Kristina ELANDER

Flower (1986)

Price SEK 4,000 (€416)
Estimated SEK 2,500–3,000
Brinnande Barnvagn Ii by Kristina ELANDER

Brinnande Barnvagn Ii (1980)

Price SEK 19,000 (€1,817)
Estimated SEK 25,000–30,000
Untitled by Kristina ELANDER

Untitled (1987)

Price SEK 16,000 (€1,545)
Estimated SEK 5,000–6,000
Kvinna Som Omfamnar Skelet by Kristina ELANDER

Kvinna Som Omfamnar Skelet (1981)

Price SEK 5,500 (€514)
Estimated SEK 3,000–4,000