By using our service you accept the use of cookies.

Kurt JUNGSTEDT

1894–1963, Sweden

Also known as: KJ

Name: Kurt JUNGSTEDT
Birth: 1894, 21/5, Sweden
Died: 1963, Sweden

Kurt Jungstedt studerade vid Tekniska skolan 1909 i Stockholm och vid Carl Wilhelmssons målarskola, Carl Wilhelmsons målarskola, för Henrik Sörensen och Wold-Thorne i Oslo, företog resor till Danmark, Frankrike, Spanien, Italien m.fl. länder.
Offentlig utsmyckning: dekorationer på m/s Kungsholm 1928, m/s Drottningholm 1929, m/s Stockholm 1938, Stockholmsutställningens huvudrestaurant 1930, Valands festsal i Göteborg 1932, arbetat med teaterdekorationer, samt en plafond i amerikanska ministerhotellet Stockholm, Han har även gjort sig känd som skicklig illustratör, av Heidenstams Karolinerna, Voltaires Candide, Esaias Tegnérs Fritjofs saga, ny upplaga, Evert Taubes visor, 11 av Zolas arbeten, samt svenska och franska klassiker.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott, Prins Eugens Waldemarsudde, Moderna Muséet i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Malmö Museum, Norrköping, Åbo, Nasjonalgalleriet i Oslo, Statens Museum för Kunst i Köpenhamn, Hamburgs Kunsthalle.
1943 blev han ledamot av Konstrådet.

L'observatoire, Paris by Kurt JUNGSTEDT

L'observatoire, Paris (1921)

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 10,000–12,000
Stilleben Med Bland Annat äpple Och Kopp by Kurt JUNGSTEDT

Stilleben Med Bland Annat äpple Och Kopp (-22)

Price SEK 900 (€99)
Not sold
Estimated SEK 8,000
Madonna by Kurt JUNGSTEDT

Madonna (-21)

Price SEK 7,400 (€810)
Estimated SEK 3,000
Naken Modell by Kurt JUNGSTEDT

Naken Modell

Price SEK 2,000 (€215)
Estimated SEK 1,500

Busshållplats

Price SEK 3,500 (€342)
Estimated SEK 3,000
Utsikt Mot Stadshuset by Kurt JUNGSTEDT

Utsikt Mot Stadshuset

Price SEK 3,200 (€317)
Estimated SEK 4,000

Zanzibar

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,500
Blomsterbärerska - Mexico by Kurt JUNGSTEDT

Blomsterbärerska - Mexico

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 4,000
El Charro by Kurt JUNGSTEDT

El Charro

Price SEK 0 (€0)
Estimated SEK 1,500