By using our service you accept the use of cookies.

Laila PULLINEN

1933, Finland

Also known as: LP

Name Laila PULLINEN
Birth 1933, Finland

Laila Pullinen, skulptör född i Terijoki. Hon studerade vid Academy of Fine Arts i Helsingfors samt i Italien. Pullinens skulpturer anknyter till den klassiska modernismen, motivvalen kretsar ofta kring mytologiska och religiösa ämnen.

Source: www.bukowskis.com

Nödens Tre Ansikten by Laila PULLINEN

Nödens Tre Ansikten (1970's)

Price EUR 230
Estimated EUR 200
Forms by Laila PULLINEN

Forms (1981)

Price EUR 8,180 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 3,000–4,000
Roman Apollon by Laila PULLINEN

Roman Apollon (1999)

Price EUR 53,684 Incl. buyer's premium
Estimated EUR 40,000–50,000
Hand by Laila PULLINEN

Hand (-04)

Price EUR 240
Estimated EUR 400
Untitled by Laila PULLINEN

Untitled

Price EUR 30,000
Estimated EUR 30,000–40,000
Nödens Tre Ansikten by Laila PULLINEN

Nödens Tre Ansikten (Executed 1970's)

Price EUR 225
Estimated EUR 150
Fågelkvinna by Laila PULLINEN

Fågelkvinna (-96)

Price EUR 400
Estimated EUR 400–600
Myyttinen Hahmo. by Laila PULLINEN

Myyttinen Hahmo. (1989)

Price EUR 10,000
Estimated EUR 6,000–8,000
Löftet by Laila PULLINEN

Löftet (2004)

Price EUR 7,000
Estimated EUR 3,500–4,500
Ett Litet Steg by Laila PULLINEN

Ett Litet Steg (1996)

Price EUR 10,000
Estimated EUR 8,000–10,000