By using our service you accept the use of cookies.

Lars NORRMAN

1915–1979, Sweden

Also known as: LN

Name: Lars, Arvid NORRMAN
Birth: 1915, Sweden
Died: 1979, Sweden

Lars Norrman studerade för Otte Sköld 1931-33 och Fernand Lèger 1934-35. Efter 1945 profilerade han sig främst som en tecknande och målande resenär, varvid stilen blev mera schematisk och ytmässig. I talrika böcker och grafikmappar skildrade han sina intryck från Grönland, Nordafrika och Pamir samt ett flertal europeiska länder. Norrman gjorde sig också känd för ett stort antal målningar med arbetsplatsmotiv.

Source: Art Signature Dictionary

Kvinna by Lars NORRMAN

Kvinna

Price SEK 1,040 (€111)
Estimated SEK 1,500
Venetianska by Lars NORRMAN

Venetianska (1965)

Price SEK 1,400 (€149)
Estimated SEK 1,500
Gryning by Lars NORRMAN

Gryning (1941)

Price SEK 2,300 (€251)
Estimated SEK 2,000
Spanjorska by Lars NORRMAN

Spanjorska

Price SEK 1,400 (€137)
Estimated SEK 1,000
Frankrike by Lars NORRMAN

Frankrike

Price SEK 2,500 (€240)
Estimated SEK 2,000
Grushögar Vid Karlbergs Murbruksfabrik - Utsikt Mot Atlasområdet, Stockholm by Lars NORRMAN

Grushögar Vid Karlbergs Murbruksfabrik - Utsikt Mot Atlasområdet, Stockholm (1933)

Price SEK 26,000 (€2,553)
Estimated SEK 15,000–18,000
Ulla by Lars NORRMAN

Ulla

Price SEK 2,700 (€260)
Estimated SEK 2,500

(5) Varierande Motiv

Price SEK 1,300 (€125)
Estimated SEK 1,500
Självporträtt by Lars NORRMAN

Självporträtt (1935)

Price SEK 3,500 (€342)
Estimated SEK 2,000
(2) Kvinnofigurer by Lars NORRMAN

(2) Kvinnofigurer

Price SEK 2,700 (€268)
Estimated SEK 1,500

Kvinnlig Modell (1939)

Price SEK 1,500 (€143)
Estimated SEK 1,200