By using our service you accept the use of cookies.

Lars ROLF

1923–2001, Sweden

Also known as: LR

Name: Lars, Anders ROLF
Birth: 1923, Sweden
Died: 2001, Sweden

Lars Anders Rolf, Biografi:
Tecknare, grafiker, skulptör. Han var son till revyartisten Ernst Rolf. Han studerade vid Carl Malmstens skola och Otte Skölds målarskola samt vid Konstakademien. Han debuterade 1951 som nyexpressionistisk landskapsmålare, företrädesvis med kustbilder och mariner. Senare allt starkare abstraktare collage och hängande rörliga skulpturer i plåt. Arbetade även i torrnålstekniken.
Offentlig utsmyckning: en relief i svetsat plåt i form av en väggdekoration i Brännkyrka läroverk, glasmålningar för Astra, Södertälje, järnräcke i Nya Skattehuset i Stockholm.
Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Norrköpings museum och i USA.

Source: Art Signature Dictionary

Skulptur, Fiskargubbe by Lars ROLF

Skulptur, Fiskargubbe

Price SEK 0 (€0)
Not sold
Estimated SEK 4,000–6,000
Landskap Iii by Lars ROLF

Landskap Iii

Price SEK 1,400 (€162)
Estimated SEK 1,500
Segelbåt by Lars ROLF

Segelbåt (-48)

Price SEK 2,200 (€254)
Estimated SEK 1,500
Genom Mörker - Ljus by Lars ROLF

Genom Mörker - Ljus (-85)

Price SEK 1,500 (€167)
Estimated SEK 1,000