By using our service you accept the use of cookies.

Lennart JIRLOW

1936, Sweden

Also known as: LJ

Name: Lennart JIRLOW
Birth: 1936, Sweden
Lived & Active In: 1958, France

Lennart Jirlow (1936-) has lived in France for many years. A competent colourist, he uses his light, naïve and humorous style to narrate French life; boulevards, restaurants, green gardens, bluish mountains and people in their everyday lives and on holiday.

Lennart Jirlow är en av Sveriges mest uppskattade konstnärer. Han studerade vid konstfack samt vid konstakademien i Florens. Han utför naivistiska bilder, landskap, figurer och stilleben framför allt hämtade från sydfrankrike där han har vistats sedan länge.

Offentlig utsmyckning:
dekorationer till svenska teaterscener, Vasateatern, Dramaten och Chinateatern. För svensk TV gjort kortfilmer där han stått för regi, manus och musik. Han har även gjort scendekoren till bland annat Markurells i Wadköping. Han är sedan 1958 bosatt i La Roquette-sur-Siagne, Frankrike.

Den Vita Jungfrun by Lennart JIRLOW

Den Vita Jungfrun (-56)

Price SEK 21,000 (€2,268)
Estimated SEK 20,000–25,000
I Bersån by Lennart JIRLOW

I Bersån

Price SEK 175,000 (€18,898)
Estimated SEK 150,000–200,000
I Vinkällaren by Lennart JIRLOW

I Vinkällaren

Price SEK 66,000 (€7,104)
Estimated SEK 40,000–60,000
Le Bistrot by Lennart JIRLOW

Le Bistrot

Price SEK 90,000 (€9,801)
Estimated SEK 80,000–100,000
Spanska Flugan by Lennart JIRLOW

Spanska Flugan

Price SEK 80,000 (€8,712)
Estimated SEK 100,000–125,000
Dansande Par by Lennart JIRLOW

Dansande Par (Executed in 2005)

Price SEK 105,000 (€11,603)
Estimated SEK 100,000–120,000
Le Bistrot by Lennart JIRLOW

Le Bistrot

Price SEK 340,000 (€37,570)
Estimated SEK 300,000–400,000
Kock Med Fasaner by Lennart JIRLOW

Kock Med Fasaner

Price SEK 55,000 (€6,408)
Estimated SEK 40,000–50,000
Utsikt över Norrbro by Lennart JIRLOW

Utsikt över Norrbro (Executed in 2002)

Price SEK 350,000 (€40,775)
Estimated SEK 500,000–700,000
I Konstnärens Ateljé by Lennart JIRLOW

I Konstnärens Ateljé

Price SEK 223,125 (€25,856)
Incl. buyer's premium
Estimated SEK 200,000–250,000
Utsikt Från Fönstret by Lennart JIRLOW

Utsikt Från Fönstret

Price SEK 50,000 (€5,609)
Estimated SEK 70,000–80,000
Bemålad Meny. Komposition Med Människor Och Flaskor by Lennart JIRLOW

Bemålad Meny. Komposition Med Människor Och Flaskor

Price SEK 13,000 (€1,477)
Estimated SEK 10,000
Le Figaro by Lennart JIRLOW

Le Figaro

Price SEK 22,000 (€2,347)
Estimated SEK 15,000–20,000
Le Chef by Lennart JIRLOW

Le Chef

Price SEK 110,000 (€11,737)
Estimated SEK 60,000–80,000
Målarens Trädgård by Lennart JIRLOW

Målarens Trädgård (2005)

Price SEK 3,200 (€351)
Estimated SEK 1,500
Självporträtt by Lennart JIRLOW

Självporträtt

Price SEK 3,400 (€373)
Estimated SEK 6,000
Sommarträdgård by Lennart JIRLOW

Sommarträdgård

Price SEK 64,000 (€6,912)
Estimated SEK 70,000–80,000
Blomsterstilleben by Lennart JIRLOW

Blomsterstilleben

Price SEK 130,000 (€14,119)
Estimated SEK 80,000–100,000
Landskap I Provence by Lennart JIRLOW

Landskap I Provence

Price SEK 82,000 (€8,906)
Estimated SEK 80,000–100,000
Konstnären Och Hans Modell by Lennart JIRLOW

Konstnären Och Hans Modell

Price SEK 48,000 (€5,213)
Estimated SEK 60,000–70,000
På Cykeltur I Sommartid by Lennart JIRLOW

På Cykeltur I Sommartid

Price SEK 105,000 (€11,404)
Estimated SEK 80,000–100,000
Karl Gerhard's Loge by Lennart JIRLOW

Karl Gerhard's Loge (1961)

Price SEK 210,000 (€22,808)
Estimated SEK 200,000–225,000
Restauranginteriör by Lennart JIRLOW

Restauranginteriör

Price SEK 6,200 (€669)
Estimated SEK 4,000
Vår I Provence 1981 by Lennart JIRLOW

Vår I Provence 1981

Price SEK 8,000 (€782)
Estimated SEK 4,000
Restauranginteriör 1975 by Lennart JIRLOW

Restauranginteriör 1975

Price SEK 7,000 (€684)
Estimated SEK 4,000
Kaffekalas by Lennart JIRLOW

Kaffekalas

Price SEK 15,000 (€1,434)
Estimated SEK 1,200–15,000

Dansande Par

Price SEK 2,400 (€230)
Estimated SEK 3,000
Frukost I Trädgården - Provençe by Lennart JIRLOW

Frukost I Trädgården - Provençe

Price SEK 560,000 (€54,992)
Estimated SEK 350,000–400,000
Cyklisten by Lennart JIRLOW

Cyklisten

Price SEK 90,000 (€8,838)
Estimated SEK 100,000–125,000
Orkester by Lennart JIRLOW

Orkester

Price SEK 18,000 (€1,768)
Estimated SEK 25,000–30,000
Utsikt Från Ett Franskt Fönster by Lennart JIRLOW

Utsikt Från Ett Franskt Fönster

Price SEK 36,000 (€3,535)
Estimated SEK 40,000–50,000
Landskap - Frankrike by Lennart JIRLOW

Landskap - Frankrike

Price SEK 11,000 (€1,080)
Estimated SEK 8,000–10,000
Trädgården by Lennart JIRLOW

Trädgården

Price SEK 4,000 (€386)
Estimated SEK 3,500

En Kväll På Caféet

Price SEK 3,500 (€338)
Estimated SEK 4,000

I Trädgården

Price SEK 3,500 (€342)
Estimated SEK 4,000
Restauranginteriör by Lennart JIRLOW

Restauranginteriör

Price SEK 5,000 (€488)
Estimated SEK 4,000

Fruktkogen

Price SEK 3,500 (€342)
Estimated SEK 4,000

På Restaurangen

Price SEK 6,000 (€586)
Estimated SEK 5,000

Blombuketten

Price SEK 2,100 (€205)
Estimated SEK 2,000

Konsthandeln

Price SEK 4,200 (€410)
Estimated SEK 2,500

Trädgården

Price SEK 3,800 (€371)
Estimated SEK 4,000

Picknic

Price SEK 3,200 (€312)
Estimated SEK 4,000
Skärgårdsbåt by Lennart JIRLOW

Skärgårdsbåt

Price SEK 3,200 (€317)
Estimated SEK 3,000

Hommage A Millésime

Price SEK 7,200 (€707)
Estimated SEK 5,000

Restaurangen

Price SEK 11,000 (€1,080)
Estimated SEK 6,000–8,000
Vue Du Saint Paul De Vence by Lennart JIRLOW

Vue Du Saint Paul De Vence

Price SEK 23,000 (€2,257)
Estimated SEK 20,000–25,000
Skördetid I Provence by Lennart JIRLOW

Skördetid I Provence

Price SEK 75,000 (€7,009)
Estimated SEK 100,000–125,000
Konsthandeln by Lennart JIRLOW

Konsthandeln

Price SEK 140,000 (€13,084)
Estimated SEK 150,000–175,000